Time & Distance Ans
Time & Distance Ans
Time & Distance Ans
1. Correct option is : B
Solution:
Distance = diff in time *(S1*S2)/S1-S2
D=[10-4]/60hr * (45*60)/[60-45] = 6/60 * 45*60/15
==>18km
time T=D/S(take any one of the speed. 18/45 =2/5hrs = 2/5*60=24min
then correct time is 24-10=14mins.
2. Correct option is : B
Solution:
The total distance covered by the truck in the first 5 hours
= 40 + 42 + 44 + 46 + 48
sum of five terms in AP whose first term is 40 and last term is 48
= 5/2 [40 + 48] = 220 km.
3. Correct option is : D
Solution:
Time taken to meet for the first time = length of the track/ relative speed
= 700 / (45 + 25)
= (700*18)/(70*5) = 36 sec.
4. Correct option is : D
Solution :
Let the distance be x, then,
(Time taken to walk x km) + (Time taken to ride x km) =37min.
⇒ (Time taken to walk 2x km) + (Time taken to ride 2x km) = 74 min
But, time taken to walk 2x km = 55 min.
So, Time to ride 2x km = (74 - 55) min ⇒ 19 min
5. Correct option is : C
Solution:
Average speed of whole journey = 30 km/hr
x = speed of first 40 km = 20 km/hr
2 × 20 × y
=⇒ 30 =
20 + y
Y = 60 km/hr
6. Correct option is : B
Solution:
In first attempt frog climbs → (40 – 20) = 20 m
200
Total number of attempt = -1
20
=9
7. Correct option is : B
Solution:
As the distances are in Arithmetic Progression
n
∵ Sum of n terms in A.P. = {2a + (n – 1)d}
2
n
∴ Total Distance = {2a + (n – 1)d}
2
Given, n = 10, a = 56, d = 6
10
= {2 × 56 + (10 – 1)6}
2
= 5(112 + 54) = 830 km
8. Correct option is : D
Solution:
2xy
Average speed = ( )km/hr
x+y
2 × 25 × 4
=( )km/hr
25 + 4
200
= km/hr.
29
4
Distance travelled in 5 hours 48 minutes i.e, 5 hrs
5
200 29
=( × ) km = 40 km.
29 5
So, Distance of the college from the home
40
= ( ) = 20 km.
2
9. Correct option is : C
Solution:
Distance covered per hour = Relative speed × Time
= (3 + 2) × 1 = 5 km [opposite direction]
∴ Distance covered in 2 hours = 5 × 2 = 10 km.
x X 9
Thus, + =
5 4 2
Or, x = 10 km
∴ The distance between village and school = 10 km
132 142 62
or, + + = 21
X x x
or, 21x = 132 + 142 + 62 = 336
336
∴ x= = 16
21
∴ Speed of the train = 6x = 6 × 16 = 96 kmh-1
300
Distance covered = × 16 = 600 km
8
360
∴ Average speed of car fro who journey = = 60 km/h
6
6 60
⇒ = ⇒ average speed = 30 km/hr.
3 avg. speed
3x
Average speed =
x x x
( + + )
50 40 30
3
=
1 1 1
( + + )
50 40 30
3
=
12 + 15 + 20
( )
600
1800
= ≈ 38.3 km/hr
47
3’s = 480 km
The distance covered by car → 1’s= 160 km
y – 360 y
=
5 7
7 (y – 360) = 5y
7y – 5y = 2520
2y = 2520
y = 1260
= 1.26 km.
D D
4 hour 30 minutes = +
16 20
9 9D
=
2 80
D = 40
The distance from his house to his office = 40 km
The distance from his office to his friend's house = 40 km × 120% = 48 km
The distance from his house to his friend's house = 40 + 48 = 88 km
7
= hour
5
7×4
= Average speed = = 20 km/hour
7
5
2. Correct option is : B
Solution:
t*40+ (t-2)*60 = 480
t=6
From Place C to A = C to B = 240
Then time taken by Sita = 6hours and GIta = 4 hours
Difference = 6-4 = 2 hours
3. Correct option is : B
Solution:
Total distance = 370 km
Now, the distance covered by first car in (10 am to 1 pm= 3 hours)
= 80 × 3 = 240 km
Remaining distance = 370 – 240 = 130 km
Relative speed = 80 + 50 = 130 kmph
So, they meet 60 mins after 1 pm.
So, reqd answer = 2 : 00 pm
4. Correct option is : A
Solution:
Let the usual duration of the flight be X hours
1800
Usual speed of the flight =
𝑥
Then,
1800 1800
- 1 = 300
𝑥 𝑥+ 2
1800 3600
- = 300
𝑥 2𝑥+1
3600𝑥+1800−3600𝑥
= 300
𝑥(2𝑥+1)
1800 = 300 (2x2 + x)
600x2 + 300x – 1800 =0
X2 +x – 6 = 0
3
X = hours
2
5. Correct option is : A
Solution:
88
Time taken by P to complete one round = = 22 minutes
4
88
Time taken by Q to complete one round = = 11 minutes
8
88
Time taken by R to complete one round = = 8 minutes
11
lcm of 22, 11 and 8 = 88
Hence, they will meet again after 88 minutes
6. Correct option is : C
Solution:
Total distance 60 + 90
Relative speed = = = 5 m/s
Total time 30
18
∴ 5 m/s = 5 × = 18 kmph
5
Now relative speed = speed of auto rickshaw – speed of lorry
or, 18 = 38 – speed of lorry
∴ Speed of lorry = 38 – 18 = 20 km/h
7. Correct option is : A
Solution:
Let after travelling “t” hr the two bus met each other
If the bus starting from lucknow have travelled for time “t” hr
then bus starting from delhi will have travelled for
20
(t + )hr
60
and so the equation
20
(15 x t) + 20 × (t + ) = 450
60
20
⇒ 15t + 20t = 450 -
3
1330
⇒ 35t =
3
38
⇒t= hr
3
Distance from lucknow when the two bus will meet
= (average speed of bus from lucknow to delhi ) × ( time “t” for which it travelled
38
= 15 × km = 5 × 38 km = 190 km
3
Distance from delhi when they meet
= 450km - 190 km = 260km
8. Correct option is : B
Solution:
Let the average speed of the car = x km per hour
Then, the average speed of the train = 5x km per hour
According to the question,
1260 1260
– = 168
x 5x
1260 × 4 = 5x × 168
1260 × 4
x= =6
5 × 168
The speed of the train = 5x = 5 × 6 = 30 km per hour
The time it will take to cover 1260 km
1260
= = 42 hours
30
9. Correct option is : B
Solution:
Let the speed = a km per hr
When he increases his speed by 4 km per hour
New speed = a + 4 km per hour
He stops for 15 minutes on a tea shop then he reaches 5 minutes earlier it means if
he had not stopped for 15 minutes then he would have reached 15 + 5 = 20 minutes
earlier @ a + 4 km per hour
distance
We know that, time =
speed
40 40 20
– =
a a + 4 60
40 × 3(a + 4 – a) = a (a + 4)
40 × 3 × 4 = 480 = a (a + 4)
By solving, a = 20 km per hour
distance 40
Value of x = = = 2 hours
speed 20
Distance
Time =
Speed
Distance
40 = .... (1)
Speed
Distance
Time =
Speed
(Distance – 5)
40 =
14 .... (2)
Speed ×
15
After solving equation 1 and 2
Distance (Distance – 5)
=
Speed 14
Speed ×
15
14 Distance = 15 (Distance – 5)
14 Distance = 15 Distance – 75
Distance = 75 km.
3 3
Distance covered by Taxi = × 50% of (100x – 20x) = × 40 x = 15x
5+3 8
Distance covered on feet = 100x – 20x – 25x – 15x = 40x
Total distance covered by Car and Taxi = 20x + 15x = 35x = 126 km (Given)
126
Length of journey = 100 × = 360 km
35
Let the husband's speed while driving the car is 60 km/hr which means he covers 1
km in 1 minute.
Usual time taken by him while going to the station and coming back = (60 min to
reach the station + 60 min to come back) = 120 minutes
In the given specific case, they saved 10 minutes time which means the husband
must have taken 110 minutes.
Therefore, the time taken by the husband to meet Sakshi on the way = 110/2 = 55
minutes
Clearly, Sakshi must have walked for 55 minutes.
x x
– =2
12 18
3x – 2x
⇒ = 2 ⇒ x = 72 km
36
100
= 30 60 10
+ +
20 40 10
= 25 km/hr
2. Correct option is : A
Solution:
Distance=> P*49 = Q*50 = R*51
P= Distance/49, Q= Distance/50, R= Distance/51
Time => P*10 = Q*9 = R*8
P = Time/10, Q = Time/9, R= Time/8
P’s speed = (Distance/49)/(Time/10) = 10/49
Same like that,
The ratio of speeds of P, Q, R = (10/49) : (9/50) : (8/51)
Hence, P is the fastest.
3. Correct option is : D
Solution:
When B started, A is ahead by 40 × 5 = 200 m
But C will catch A before the B as he is faster than the B.
Since A and C run in the same direction, relative speed of C = 60 − 40 = 20 m/min
200
∴ Time taken by C to actually catch A = = 10 mins
20
Distance actually covered by C in this duration = 10 × 60 = 600 m
4. Correct option is : E
Solution:
Distance Travelled by Salman in 3 minutes
3
= × 120 = 6 km
60
5. Correct option is : E
Solution:
Let speed of faster rabbit = x
& speed of slower rabbit = y
x + y = 60/1.2
x + y = 50 —- a.
60/y – 60/x = 1 —- b.
Solve equations, we get y = 150 and 20 bt y cannot be
120 as x+y = 50. So y = 20 kmph and x = 30 kmph
6. Correct option is : B
Solution:
Distance covered by Shaan in 3 hours = 3 × 50 = 150 km
∴ Remaining distance = 710 – 150 = 560 km
Relative speed = 50 + 30 = 80 kmph
560
∴ They meet after = = 7 hours
80
Now, Shaan covers the total distance in (7 + 3 )= 10 hours
∴Distaance covered by Shaan in 10 hours = 50 × 10 = 500 km
∴ Distance between R and N = 500 km.
7. Correct option is : C
Solution:
If Hiten covers 1 km in x seconds, Vikash covers the same distance in (x +10)
seconds.
If Hiten covers 1 km, then in the same time Priyank covers only 875 meter.
If Vikash covers 1 km in (x + 10) sec, then Priyank covers 1 km in (x + 25) sec
Thus in x seconds Priyank covers the distance of 875 meter.
𝑥
⇒ × 1000 = x + 25
875
⇒ x = 175
Time taken by Hiten to complete 1 km = 175 seconds
Time taken by Vikash to complete 1 km = 185 seconds
Required ratio = 175 : 185 = 35 : 37
8. Correct option is : C
Solution:
The time taken to cover one kilometer for Vira tand Amresh is in the ratio 4 : 3
Their speeds are in the ratio 3 : 4.
Virat covers 3/7th of the track and Amresh covers 4/7th from one crossing to the
next i.e.
3
Virat covers × 800 m from one crossing to the next.
7
90
In 90 min, Virat covers × (1000) = 7500 m.
12
The number of crossings
7
7500 ×
3 175
= = = 21.87
800 8
So, they will meet 21 times.
9. Correct option is : B
Solution:
A beats B by 15 sec means A reaches the destination 15 sec ahead of B or B
reaches 15 sec later than B. Let all of them compete in a 2 km or 2000 m race,
now we can compare them as follows:
A beats B by 150 sec, B beats C by 100 sec, C beats D by 80 sec, D beats E by 70
sec, ⇒ E would finish the race 400 sec after A.
Now, if A has to beat E by 800 m then we can say that E will cover the remaining
800m in 400sec, and cover 2000m in 1000 sec. A has to reach 400s earlier i.e in
600 sec,
2000
so A’s speed = = 3.33 m/s.
600
10. Correct option is : A
Solution:
In order to meet them at starting point for the first time
The distance covered by A = 400 × n (where n = no of rounds taken by A) (∴ n is
an integer)
The distance covered by B = 400 × m (where m = no of rounds taken by B) (∴ m is
an integer)
Let the time after they meet at the starting point for the 1st time = t seconds
Distance = Speed × time
For A ⇒ 400 × n = 8 × t................. (i)
For B ⇒ 400 × m = 12 × t................. (ii)
Dividing Equation (i) & (ii)
⇒ n/m = 8/12
⇒ n/m = 2/3............ (iii)
As n and m are no. of rounds taken by A & B respectively to meet at the starting
point
⇒ n, m has to be integers
Lowest value for the (n, m) according to Eq. (iii) is (2, 3)
⇒n=2&m=3
Putting Value of n or m in equation (i) or (ii) respectively
⇒ 400 × 2 = 8 × t OR 400 × 3 = 12 × t
⇒ t = 100 seconds
⇒ 1 min 40 seconds
⇒ (x + 8) (x - 6) = 0
Omitting the negative value of speed,
x = 6 km/h
Now, in the second case:
The man travels first 4 kms at its regular speed and waits for 15 mins.
In this case: waiting time = ¼ hrs
Let y = the speed with which he travels the remaining distance.
Again, he reaches the destination in regular time.
8 4 1 4
⇒ = + +
𝑥 𝑥 4 𝑦
4 1 4
⇒ = +
𝑥 4 𝑦
Substituting x = 6,
⇒ y = 9.6 km/h
Increase in usual speed = y – x = 9.6 – 6 = 3.6 km/hr
Basic method:
Let the distance to office be d km
Let the speed of the bike = s kmph and time taken to reach office normally be ‘t’
hours
On normal days when he reaches on time
=> t = d/s
On the day given when he got into traffic for 20 minutes.
=> For 80% distance (i.e., 4d/5) speed =s
=> For 20% distance (i.e., d/5) speed = s(1-20/100) = 4s/5
He reaches ½ hour late
1 4𝑑 𝑑 20
=> t + = + 4𝑠 +
2 5𝑠 5∗ 60
5
t = d/s
1 4𝑡 𝑡 1
t+ = + +
2 5 4 3
4𝑡 𝑡 1 1
=> t - - = -
5 4 3 2
𝑡 1
=> =
20 6
20
=> t = = 3h 20 mins
6
So if he leaves at 6 am, he reaches at 9:20 am
36 30 5
- =
𝑎 𝑎 6
5a = 36
a =7.2
original speed of plane = 7.2 × 100
= 720 km/hr
Increased speed of plane = 720 × 1.2 = 864
Let plane travel ‘D’ with its increased speed in 45 minutes
15
= 864 ×
4
= 3240 km
110
Then, =1
x+y
So, x + y = 110 ....(i)
110
And, = 11
x–y
∴ x – y = 10 ....(ii)
From equation (i) and (ii), we get
x = 60 kmph, y = 50 kmph
So, the speed of car from Gaya = 50 kmph