[go: up one dir, main page]

0% found this document useful (0 votes)
955 views4 pages

Class 5 Maths - Money - CBSE Worksheets

Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1/ 4

12/20/24, 7:58 PM Class 5 Maths - Money - CBSE Worksheets

Worksheet: Money

Get additional INR 200 off today with EDUREV200 coupon. Avail Offer

Q1: Write in the short form


1. 80 paise = ₹ ______
2. 70 rupees 5 paise = ₹ ______
Q2: Convert into paise
1. 15 rupees = ______ paise
2. ₹ 0.95 = ______ paise
Q3: Add / subtract
1. ₹ 56.40 – ₹ 27.35
2. ₹ 8.50 + ₹ 9.10
Q4: Add
1. ₹ 72.40 and ₹ 36.70
2. ₹ 315.75, ₹ 45.90 and ₹ 56.95
3. ₹ 40.35, ₹ 65.45 and ₹ 105.05
Q5: Subtract
1. ₹ 35.32 from ₹ 51.20
2. ₹ 182.35 from ₹ 206.75
3. ₹ 106.05 from ₹ 190.32
Q6: Multiply
1. ₹ 4032 × 20
2. ₹ 3120 × 18

https://edurev.in/t/188350/Class-5-Maths-Money-CBSE-Worksheets 1/4
12/20/24, 7:58 PM Class 5 Maths - Money - CBSE Worksheets

3. ₹ 999.90 × 9
Q7: Divide
1. ₹ 8464.50 ÷ 9
2. ₹ 8222.40 ÷ 18
3. ₹ 1752.80 ÷ 14
Q8: Prices of items in a general store are given below

Using the list prepare a bill or each of the following purchases


1. 2 kg atta, 1 litre refined oil, 200 g soap, 1 kg sugar, 200 g namkeen.
2. 4 kg rice, 2 kg daal chana), 1 kg sugar, 2 packets of biscuits, 1 litre refined oil, 150 g face cream.
3. 3 kg rice, 1 kg daal chana, 1 kg daal moong, 1 kg salt, 2 packets of biscuits.
Q9: I have a 50-rupee note. I bought an ice-cream for ₹ 15.75 and a chocolate for ₹ 18.30. How
much do I have left with me?
Q10: Mona purchased a ribbon for ₹ 15.75, some nail enamel for ₹ 32.40 and bangles for ₹
40.20. She gave a 100-rupee note to the shopkeeper. How much money did she get back?

https://edurev.in/t/188350/Class-5-Maths-Money-CBSE-Worksheets 2/4
12/20/24, 7:58 PM Class 5 Maths - Money - CBSE Worksheets

Q11: Add the following


1. ₹ 137.45 + ₹ 38.96 + ₹ 45.24
2. ₹ 1629.45 + ₹ 459.23 + ₹ 385.09
Q12: Subtract the following
1. ₹ 784.98 – ₹ 35.65
2. ₹ 765.95 – ₹ 395.98
3. ₹ 739.94 – ₹ 364.73
Q13: Multiply the following
1. ₹ 525.25 by 6
2. ₹ 975.12 by 6
3. ₹ 67.86 by 7
Q14: Divide the following
1. ₹ 96.36 by 3
2. ₹ 533.35 by 5
3.₹ 211.84 by 4
Q15: Make out a bill for the following purchases:
1. Rice ₹ 16.00, Refined oil — ₹ 55.50, Sugar ₹ 17.50, Soap ₹ 9.25, Toothpaste ₹ 18.50.
2. Aksha bought a fountain pen for ₹ 11.25 and a ball-point pen for ₹ 5.00. He gave a twenty -rupee

https://edurev.in/t/188350/Class-5-Maths-Money-CBSE-Worksheets 3/4
12/20/24, 7:58 PM Class 5 Maths - Money - CBSE Worksheets

note to the shopkeeper. How much money should he get back?


3. Bhaskar has bought a notebook for ₹ 8.50 and a ball pen for ₹ 4.25. He has onl a ten rupee note. B
how much is he running short?
Q16: In short form 12 rupees 5 paise can be written as ______.
Q17: ₹ 118.05 = ______ rupees ______ paise.
Q18: How many 5-rupee notes can be exchanged for a 1000-rupee note?
Q19: ₹ 25.40 + ₹ 15.60 = ₹ ______.
Q20: 650 rupees 90 paise = ₹ ______.

The solutions of the worksheet "Money (https://edurev.in/studytube/edurev/a2f449d3-


0bec-4c34-8b7d-2177666f03d2_t)"

https://edurev.in/t/188350/Class-5-Maths-Money-CBSE-Worksheets 4/4

You might also like