[go: up one dir, main page]

0% found this document useful (0 votes)
4 views3 pages

solution_p084

Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1/ 3

Question 10: D

We are adding the first two numbers in the series to get the third (1 + 2 = 3), and then the
second and third to get the fourth (2+3=5) etc.

Therefore to get the missing numbers:


5+3= 8 and 21+13= 34

Question 11: C

100 103 101 104 102 105 103 106


The missing number in the following series is 100 because:
The series alternates the following operations minus four (+3) and plus two (-2)
Therefore 100 + 3 = 103
103 – 2 = 101
101 + 3 = 104
104 – 2 = 102
102 + 3 = 105
105 – 2 = 103
103 + 3 = 106

From the foregoing the missing number represented by x can be found by reversing the first
operation by subtracting 3 from 103 to get x i.e. x = 103 - 3 = 100

Question 12: B

Refer to the completed grid below. From top to bottom, the pattern is +5, +12

12 26 18
17 31 23
29 43 35
Question 13: D

The formula for speed:


Speed(s) = distance (d)/time (t)
Let’s solve from the known to the unknown:
Return Trip:
s = 680
t=8
680 = d/8
d = 680 × 8
= 5,440
The distance involved is 5,440 km.
Trip:
s = 544

©"SPECTRUM TUITION PTY LTD 60"


"
Question 31: D

The first step is to find out what percentage the remaining workers (85)
constitute:
Let x represent the percentage of workers who are 40 years or older (i.e. 85
workers)
60% < 35 years old
!
!"
= 4% = 35 years old
!
35 years old < !" = 2% < 40 years old
60% + 4% +2% + x = 100%
66% + x = 100%
x = 100% - 66%
x = 34%

The second step is to calculate how many workers (represented by y) constitute


4%
If 85 workers: 34%
Then y workers: 4%
y = 10 workers
Question 32: C

If 25% of the students at Westgate High were given prizes at the schools last
speech and prize giving day for good academic performance, the 180 that got no
prize represent 75% of students at Westgate High. If 180 students represent 75%
of the total number of students, then the total number of students (100%) at the
school must equal 240 given by: (100 × 180)/75 = 240
Question 33: B

Let x = blue candles, then (3/4) x = orange candles.


Remember the word “as” in this context refers to multiplication.
!
!
!x + x = 490
!
!
x = 490
x = (490 ×4)/7
x = 280

Question 34: A

Through trial and error you will find the following pattern: that each number is
divided by 6 to get the next. Therefore 120 ÷ 6 = 20

©"SPECTRUM TUITION PTY LTD 65"


"
Question 39: C

The unit cost was $3,500 for the second-hand minibuses.


12 second-hand mini buses were ordered.
The dollar cost of the second-hand mini buses ordered:
12($3,500) = $42,000

Question 40: E

7 6 14 12 21 18 28 24
The series above alternates the first 4 multiples of the numbers 7 and 6.
The missing number therefore is 6
Question 41: C

Through observation and trial and error, we can see the following operations at
work:
209 – 21 = 188
188 – 19 =169
169 – 17 =152
152 – 15 =137
137– 13 = 124
The amount deducted kept reducing by 2
Question 42: B

Draw a vertical line and place the values in order accordingly.

John must be above Sam in the line and Martin and Tony must both be above
John

Martin Tony " We don’t know which order Martin and Tony are yet
John
Sam

The next statement ‘Nat is younger than Sam’ shows that she is the youngest. The
order in which Martin and Tony are placed is irrelevant.

Number the statements (3 in the question):


1: John is older than Sam but younger than both Martin and Tony.
2: Martin is younger that Tony.
3: Nat is younger than Sam.
The logical answer is Nat.

©"SPECTRUM TUITION PTY LTD 67"


"

You might also like