[go: up one dir, main page]

0% found this document useful (0 votes)
1 views3 pages

solution_p019

Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1/ 3

NUMERICAL REASONING

TEST 2
Worked Solutions
Question 1: D

The missing number in the series is 7654


Question 2: C

The most logical answer following from the pattern of numbers in the grid is 35
Question 3: B

Carton 1: 6 × 600 = 3,600 g (3.6 kg)


Carton 2: 12 × 200 = 2,400 g (2.4 kg)
3,600 + 2,400
= !3,000
2
Note the answer is not 3,000
Carton 1: 3,600 - 600 = 3,000
Carton 2: 2,400 + 600 =3,000
1 canned drink, which weighs 600 grams must be taken from the first carton and
added to the other, so both carry equal load i.e. 3 kg (3,000 grams)
Question 4: C

Refer to the completed grid below. The pattern can be found by

R S T U V W
Q 12 12 12 12 12
P 12 P Q R S
O 12 O 10 10 10
N 12 N 10 N O
M 12 M 10 M 8

©"SPECTRUM TUITION PTY LTD 58"


"
d = 5440
t =?
544 = 5440/t
t = 10
Therefore the trip to London took 10 hours.
Question 14: C

Simple interest formula:


Simple interest (I) = Principal (P) ×Rate (R) × Time (T)
P = $16,000
R = 9/100
T = 90/360 (Note: September 6 to December 5 equals 90 days)
I = $16,000 × 9/100 × 90/360
= $360.00
On December 5, Alan must pay $16,360(principal: $16,000 + Interest: $360)

Question 15: C

The most logical answer following from the pattern of numbers in each rectangle
is 9
Operations in rectangle 2:
650!–!40 = 610
13−4 = 9
Operations in rectangle 3:
610−30 = 580
9−3 = 6
Operations in rectangle 4:
580−20 = 560
6−2 = 4
Question 16: C

Refer to the completed number grid. The pattern from top to bottom is +13, +12

104 117 128


117 130 141
129 142 153

©"SPECTRUM TUITION PTY LTD 61"


"
Question 31: D

The first step is to find out what percentage the remaining workers (85)
constitute:
Let x represent the percentage of workers who are 40 years or older (i.e. 85
workers)
60% < 35 years old
!
!"
= 4% = 35 years old
!
35 years old < !" = 2% < 40 years old
60% + 4% +2% + x = 100%
66% + x = 100%
x = 100% - 66%
x = 34%

The second step is to calculate how many workers (represented by y) constitute


4%
If 85 workers: 34%
Then y workers: 4%
y = 10 workers
Question 32: C

If 25% of the students at Westgate High were given prizes at the schools last
speech and prize giving day for good academic performance, the 180 that got no
prize represent 75% of students at Westgate High. If 180 students represent 75%
of the total number of students, then the total number of students (100%) at the
school must equal 240 given by: (100 × 180)/75 = 240
Question 33: B

Let x = blue candles, then (3/4) x = orange candles.


Remember the word “as” in this context refers to multiplication.
!
!
!x + x = 490
!
!
x = 490
x = (490 ×4)/7
x = 280

Question 34: A

Through trial and error you will find the following pattern: that each number is
divided by 6 to get the next. Therefore 120 ÷ 6 = 20

©"SPECTRUM TUITION PTY LTD 65"


"

You might also like