NCERT Solutions Class VI Mathematics
NCERT Solutions Class VI Mathematics
NCERT Solutions Class VI Mathematics
MATHEMATICS
CBSE
CLASS VI
Rajesh Sarswat
CHAPTER 1 KNOWING OUR NUMBERS
Exercise 1.1
Exercise 1.2
Exercise 1.3
CHAPTER 2 WHOLE NUMBERS
Exercise 2.1
Exercise 2.2
Exercise 2.3
CHAPTER 3 PLAYING WITH NUMBERS
Exercise 3.1
Exercise 3.2
Exercise 3.3
Exercise 3.4
Exercise 3.5
Exercise 3.6
Exercise 3.7
CHAPTER 4 BASIC GEOMETRICAL IDEAS
Exercise 4.1
Exercise 4.2
Exercise 4.3
Exercise 4.4
Exercise 4.5
Exercise 4.6
CHAPTER 5 UNDERSTANDING ELEMENTARY
SHAPES
Exercise 5.1
Exercise 5.2
Exercise 5.3
Exercise 5.4
Exercise 5.5
Exercise 5.6
Exercise 5.7
Exercise 5.8
Exercise 5.9
CHAPTER 6 INTEGERS
Exercise 6.1
Exercise 6.2
Exercise 6.3
CHAPTER 7 FRACTIONS
Exercise 7.1
Exercise 7.2
Exercise 7.3
Exercise 7.4
Exercise 7.5
Exercise 7.6
CHAPTER 8 DECIMALS
Exercise 8.1
Exercise 8.2
Exercise 8.3
Exercise 8.4
Exercise 8.5
Exercise 8.6
CHAPTER 9 DATA HANDLING
Exercise 9.1
Exercise 9.2
Exercise 9.3
Exercise 9.4
CHAPTER 10 MENSURATION
Exercise 10.1
Exercise 10.2
Exercise 10.3
CHAPTER 11 ALGEBRA
Exercise 11.1
Exercise 11.2
Exercise 11.3
Exercise 11.4
Exercise 11.5
CHAPTER 12 RATIO AND PROPORTION
Exercise 12.1
Exercise 12.2
Exercise 12.3
CHAPTER 13 SYMMETRY
Exercise 13.1
Exercise 13.2
Exercise 13.3
CHAPTER 14 PRACTICAL GEOMETRY
Exercise 14.1
Exercise 14.2
Exercise 14.3
Exercise 14.4
Exercise 14.5
Exercise 14.6
CHAPTER 1
KNOWING OUR
NUMBERS
Exercise 1.1
Solution:
(a) 1 lakh = 10 ten thousand
(1 lakh = 1,00,000 and ten thousand = 10,000)
(b) 1 million =10 hundred thousand
(1 million = 1,000,000 and 1 hundred thousand = 1, 00,000)
(c) 1 crore = 10 ten lakh
(1 crore = 1,00,00,000 and Ten lakh = 10,00,000)
(d) 1 crore = 10 million
(1 crore = 1,00,00,000 and 1 million = 1,000,000)
(e) 1 million = 10 lakh
(1 million = 1,000,000 and 1 lakh = 1,00,000)
Question 2: Place commas correctly and write the
numerals:
(a) Seventy three lakh seventy five thousand three hundred
seven.
(b) Nine crore five lakh forty one.
(c) Seven crore fifty two lakh twenty one thousand three
hundred two.
(d) Fifty eight million four hundred twenty three thousand
two hundred two.
(e) Twenty three lakh thirty thousand ten.
Solution:
(a) 73,75,307
(b) 9,05,00,041
(c) 7,52,21,302
(d) 58,423,202
(e) 23,30,010
Solution:
(a) 8,75,95,762
Eight crore seventy five lakh ninety five thousand seven
hundred sixty two
(b) 85,46,283
Eighty five lakh forty six thousand two hundred eighty three
(c) 9,99,00,046
Nine crore ninety nine lakh forty six
(d) 9,84,32,701
Nine crore eighty four lakh thirty two thousand seven hundred
one
Solution:
(a) 78,921,092
Seventy eight million nine hundred twenty one thousand
ninety two
(b) 7,452,283
Seven million four hundred fifty two thousand two hundred
eighty three
(c) 99,985,102
Ninety nine million nine hundred eighty five thousand one
hundred two
(d) 48, 049,831
Forty eight million forty nine thousand eight hundred thirty
one
Exercise 1.2
Question 1: A book exhibition was held for four days in a
school. The number of tickets sold at the counter on the
first, second, third, and final day was respectively 1094,
1812, 2050, and 2751. Find the total number of tickets sold
on all the four days.
Solution:
Tickets sold on 1st day = 1094
Tickets sold on 2nd day = 1812
Tickets sold on 3rd day = 2050
Tickets sold on 4th day = 2751
Total tickets sold = 1094 + 1812 + 2050 + 2751 = 7707
Solution:
Runs scored so far = 6980
Runs Shekhar wants to score = 10,000
More runs required = 10,000 – 6980 = 3020
Solution:
Votes secured by successful candidate = 5,77,500
Votes secured by rival = 3,48,700
Margin = 5,77,500 − 3,48,700 = 2,28,800
∴ Margin = 2,28,800
Solution:
Value of Books sold in 1st week = Rs 2,85,891
Value of books sold in 2nd week = Rs 4,00,768
Total sale = Sale in 1st week + Sale in 2nd week
= 2,85,891 + 4,00,768
= 6,86,659
Since 4,00,768 > 2,85,891, sale in 2nd week was greater than
1st week.
∴ The sale in 2nd week was larger than the sale in 1st week by
Rs 1,14,877.
Solution:
Greatest number = 76432
Smallest number = 23467
Difference = 76432 − 23467
Solution:
Screws produced in one day = 2,825
Days in January = 31
Screws produced in 31 days = 2825 × 31
Therefore, screws produced during Jan, 06 = 87,575
Solution:
Cost of one radio set = Rs 1200
Cost of 40 radio sets = 1200 × 40 = Rs 48000
Money with Merchant = Rs 78,592
Money spent = Rs 48,000
Money left = 78592 − 48000
Solution:
Difference between 65 and 56 = 9
Difference in the answer = 7236 × 9
Therefore, his answer was greater than the correct answer by
65,124.
Solution:
2 m 15 cm = 215 cm (1 m = 100 cm)
40 m = 40 × 100
= 4000 cm
Cloth required for one shirt = 215 cm
Number of shirts that can be stitched out of 4000 cm = 4000 ÷
215
Solution:
1 kg = 1000 g
4 kg 500 g = 4500 g
800 kg = 800 × 1000 = 800000 g
Number of boxes that can be loaded in the van = 800000 ÷
4500
Solution:
Distance between school and house = 1 km 875 m
Now, 1 km = 1000 m
1 km 875 m = 1875 m
Distance covered each day = 1875 × 2 = 3750 m
Distance covered in 6 days = 3750 × 6
Exercise 1.3
Solution:
(a) 730 + 998
By rounding off to hundreds, 730 rounds off to 700 and 998
rounds off to 1000.
(b) 796 − 314
By rounding off to hundreds, 796 rounds off to 800 and 314
rounds off to 300.
Solution:
(a) 439 + 334 + 4317
Rounding off to nearest hundreds, 439, 334, and 4317 may be
rounded off to 400, 300, and 4300 respectively.
Solution:
(a) 578 × 161
Rounding off by general rule, 598 and 161 may be rounded off
to 600 and 200 respectively.
(d) 9250 × 29
Rounding off by general rule, 9250 and 29 may be rounded off
to 9000 and 30 respectively.
CHAPTER 2 WHOLE
NUMBERS
Exercise 2.1
Solution:
Next three natural numbers after 10999 are
11000, 11001, 11002
Solution:
3 whole numbers just before 10001 are
10000, 9999, 9998
Solution:
The smallest whole number is 0.
Solution:
(a) 2440701 + 1 = 2440702
(b) 100199 + 1 = 100200
(c) 1099999 + 1 = 1100000
(d) 2345670 + 1 = 2345671
Solution:
(a) 94 − 1 = 93
(b) 10000 − 1 = 9999
(c) 208090 − 1 =208089
(d) 7654321 − 1 = 7654320
Question 7: In each of the following pairs of numbers, state
which whole number is on the left of the other number on
the number line. Also write them with the appropriate sign
(>, <) between them.
(a) 530, 503 (b) 370, 307 (c) 98765, 56789 (d) 9830415,
10023001
Solution:
(a) 530, 503
As 530 > 503,
503 is on the left side of 530 on the number line.
(b) 370, 307
As 370 > 307,
307 is on the left side of 370 on the number line.
(c) 98765, 56789
As 98765 > 56789,
56789 is on the left side of 98765 on the number line.
(d) 9830415, 10023001
Since 98, 30, 415 < 1, 00, 23, 001,
98,30,415 is on the left side of 1,00,23,001 on the number line.
Solution:
(a) False, 0 is not a natural number.
(b) False, as predecessor of 399 is 398 (399 − 1 = 398).
(c) True
(d) True, as 599 + 1 = 600
(e) True
(f) False, as 0 is a whole number but it is not a natural number.
(g) False, as predecessor of 10 is 9.
(h) False, 0 is the smallest whole number.
(i) True, as 0 is the predecessor of 1 but it is not a natural
number.
(j) False, as 0 is the predecessor of 1 and it is a whole number.
(k) False, 13 does not lie in between 11 and 12.
(l) True, predecessor of 0 is −1, which is not a whole number.
(m) False, as successor of 99 is 100.
Exercise 2.2
Solution:
(a) 837 + 208 + 363 = (837 + 363) + 208
= 1200 + 208 = 1408
(b) 1962 + 453 + 1538 + 647 = (1962 + 1538) + (453 + 647)
= 3500 + 1100 = 4600
Solution:
(a) 2 × 1768 × 50 = 2 × 50 × 1768
= 100 × 1768 = 176800
(b) 4 × 166 × 25 = 4 × 25 × 166
= 100 × 166 = 16600
(c) 8 × 291 × 125 = 8 × 125 × 291
= 1000 × 291 = 291000
(d) 625 × 279 × 16 = 625 × 16 × 279
= 10000 × 279 = 2790000
(e) 285 × 5 × 60 = 285 × 300 = 85500
(f) 125 × 40 × 8 × 25 = 125 × 8 × 40 × 25
= 1000 × 1000 = 1000000
Solution:
(a) 297 × 17 + 297 × 3 = 297 × (17 + 3)
= 297 × 20 = 5940
(b) 54279 × 92 + 8 × 54279 = 54279 × 92 + 54279 × 8
= 54279 × (92 + 8)
= 54279 × 100 = 5427900
(c) 81265 × 169 − 81265 × 69 = 81265 × (169 − 69)
= 81265 × 100 = 8126500
(d) 3845 × 5 × 782 + 769 × 25 × 218
= 3845 × 5 × 782 + 769 × 5 × 5 × 218
= 3845 × 5 × 782 + 3845 × 5 × 218
= 3845 × 5 × (782 + 218)
= 19225 × 1000 = 19225000
Solution:
(a) 738 × 103 = 738 × (100 + 3)
= 738 × 100 + 738 × 3 (Distributive property)
= 73800 + 2214
= 76014
(b) 854 × 102 = 854 × (100 + 2)
= 854 × 100 + 854 × 2 (Distributive property)
= 85400 + 1708 = 87108
(c) 258 × 1008 = 258 × (1000 + 8)
= 258 × 1000 + 258 × 8 (Distributive property)
= 258000 + 2064 = 260064
(d) 1005 × 168 = (1000 + 5) × 168
= 1000 × 168 + 5 × 168 (Distributive property)
= 168000 + 840 = 168840
Solution:
Quantity of petrol filled on Monday = 40 l
Quantity of petrol filled on Tuesday = 50 l
Total quantity filled = (40 + 50) l
Cost of petrol (per l) = Rs 44
Total money spent = 44 × (40 + 50)
= 44 × 90 = Rs 3960
Question 6: A vendor supplies 32 litres of milk to a hotel
in the morning and 68 litres of milk in the evening. If the
milk costs Rs 15 per litre, how much money is due to the
vendor per day?
Solution:
Quantity of milk supplied in the morning = 32 l
Quantity of milk supplied in the evening = 68 l
Total of milk per litre = (32 + 68) l
Cost of milk per litre = Rs 15
Total cost per day = 15 × (32 + 68)
= 15 × 100 = Rs 1500
Solution:
(i) 425 × 136 = 425 × (6 + 30 + 100) [Distributivity of
multiplication over addition]
Hence, (c)
(ii) 2 × 49 × 50 = 2 × 50 × 49 [Commutativity under
multiplication]
Hence, (a)
(iii) 80 + 2005 + 20 = 80 + 20 + 2005 [Commutativity under
addition]
Hence, (b)
Exercise 2.3
Solution:
(a) 1 + 0 = 1
It does not represent zero.
(b) 0 × 0 = 0
It represents zero.
(c)
It represents zero.
(d) =0
It represents zero.
Solution:
If the product of 2 numbers is 1, then both the numbers have to
be equal to 1.
For example, 1 × 1 = 1
However, 1 × 6 = 6
Clearly, the product of two whole numbers will be 1 in the
situation when both numbers to be multiplied are 1.
Solution:
123456 × 8 + 6 = 987648 + 6 = 987654
1234567 × 8 + 7 = 9876536 + 7 = 9876543
Solution:
(a) 24
24 = 1 × 24
24 = 2 × 12
24 = 3 × 8
24 = 4 × 6
24 = 6 × 4
∴ Factors of 24 are 1, 2, 3, 4, 6, 8, 12, and 24
(b) 15
15 = 1 × 15
15 = 3 × 5
15 = 5 × 3
∴ Factors of 15 are 1, 3, 5, and 15
(c) 21
21 = 1 × 21
21 = 3 × 7
21 = 7 × 3
∴ Factors of 21 are 1, 3, 7, and 21
(d) 27
27 = 1 × 27
27 = 3 × 9
27 = 9 × 3
∴ Factors of 27 are 1, 3, 9, and 27
(e) 12
12 = 1 × 12
12 = 2 × 6
12 = 3 × 4
12 = 4 × 3
∴ Factors of 12 are 1, 2, 3, 4, 6, and 12
(f) 20
20 = 1 × 20
20 = 2 × 10
20 = 4 × 5
20 = 5 × 4
∴ Factors of 20 are 1, 2, 4, 5, 10, and 20
(g) 18
18 = 1 × 18
18 = 2 × 9
18 = 3 × 6
18 = 6 × 3
∴ Factors of 18 are 1, 2, 3, 6, 9, and 18
(h) 23
23 = 1 × 23
23 = 23 × 1
∴ Factors of 23 are 1 and 23
(i) 36
36 = 1 × 36
36 = 2 × 18
36 = 3 × 12
36 = 4 × 9
36 = 6 × 6
∴ Factors of 36 are 1 ,2 , 3 , 4 and 6.
Solution:
(a) Multiples of 5 are as follows:
5×1=5
5 × 2 = 10
5 × 3 = 15
5 × 4 = 20
5 × 5 = 25
∴ The required multiples are 5, 10, 15, 20, and 25.
(b) Multiples of 8 are as follows:
8×1=8
8 × 2 = 16
8 × 3 = 24
8 × 4 = 32
8 × 5 = 40
∴ The required multiples are 8, 16, 24, 32, and 40.
(c) Multiples of 9 are as follows:
9×1=9
9 × 2 = 18
9 × 3 = 27
9 × 4 = 36
9 × 5 = 45
∴ The required multiples are 9, 18, 27, 36, and 45.
Column 1 Column 2
Solution:
Column 1 Column 2
Solution:
9×1=9
9 × 2 = 18
9 × 3 = 27
9 × 4 = 36
9 × 5 = 45
9 × 6 = 54
9 × 7 = 63
9 × 8 = 72
9 × 9 = 81
9 × 10 = 90
9 × 11 = 99
Therefore, the multiples of 9 up to 100 are
9, 18, 27, 36, 45, 54, 63, 72, 81, 90, and 99
Exercise 3.2
Solution:
(a) The sum of two odd numbers is even.
e.g., 1 + 3 = 4
5 + 7 = 12
(b) The sum of two even numbers is even.
e.g., 2 + 4 = 6
8 + 10 = 18
Solution:
(a) False (For example, 3 + 5 + 7 = 15 is odd)
(b) True (For example, 3 + 5 + 6 = 14 is even)
(c) True (For example, 3 × 5 × 7 = 105 is odd)
(d) False 4 ÷ 2 = 2, i.e., even
(e) False 2 is a prime number and it is also even
(f) False 1 and the number itself are factors of the number
(g) False 2 + 3 = 5, i.e., odd
(h) True
(i) False 2 is a prime number
Solution:
17, 71
37, 73
79, 97
Question 4: Write down separately the prime and
composite numbers less than 20.
Solution:
Prime numbers less than 20 are
2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19
Composite numbers less than 20 are
4, 6, 8, 9, 10, 12, 14, 15, 16, 18
Solution:
Prime numbers between 1 and 10 are 2, 3, 5, and 7. Among
these numbers, 7 is the greatest.
Solution:
(a) 44 = 37 + 7
(b) 36 = 31 + 5
(c) 24 = 19 + 5
(d) 18 = 11 + 7
Question 7: Give three pairs of prime numbers whose
difference is 2.
[Remark: Two prime numbers whose difference is 2 are
called twin primes].
Solution:
3, 5
41, 43
71, 73
Solution:
(a) 23 23 = 1 × 23 23 = 23 × 1
23 has only two factors, 1 and 23. Therefore, it is a prime
number.
(b) 51 51 = 1 × 51 51 = 3 × 17
51 has four factors, 1, 3, 17, 51. Therefore, it is not a prime
number. It is a composite number.
(c) 37
It has only two factors, 1 and 37. Therefore, it is a prime
number.
(d) 26
26 has four factors (1, 2, 13, 26). Therefore, it is not a prime
number. It is a composite number.
Question 9: Write seven consecutive composite numbers
less than 100 so that there is no prime number between
them.
Solution:
Between 89 and 97, both of which are prime numbers, there
are 7 composite numbers. They are
90, 91, 92, 93, 94, 95, 96
Factors of 90 are : 1, 2, 3, 5, 6, 9, 10, 15, 18, 30, 45, 90
Factors of 91 are : 1, 7, 13, 91
Factors of 92 are : 1, 2, 4, 23, 46, 92
Factors of 93 are : 1, 3, 31, 93
Factors of 94 are : 1, 2, 47, 94
Factors of 95 are : 1, 5, 19, 95
Factors of 96 are : 1, 2, 3, 4, 6, 8, 12, 16, 24, 32, 48, 96
Solution:
(a) 21 = 3 + 7 + 11
(b) 31 = 5 + 7 + 19
(c) 53 = 3 + 19 + 31
(d) 61 = 11 + 19 + 31
Solution:
(a) Prime number
(b) Composite number
(c) Prime number, composite number
(d) 2
(e) 4
(f) 2
Exercise 3.3
Divisible by
Number
2 3 4 5 6 8 9 10 11
990 … … … … … … … … …
1586 … … … … … … … … …
275 … … … … … … … … …
6686 … … … … … … … … …
639210 … … … … … … … … …
429714 … … … … … … … … …
2856 … … … … … … … … …
3060 … … … … … … … … …
406839 … … … … … … … … …
Solution:
Numbers 2 3 4 5 6 8 9 10 11
1586 Yes No No No No No No No No
6686 Yes No No No No No No No No
406839 No Yes No No No No No No No
Solution:
(a) 572
The last two digits are 72. Since 72 is divisible by 4, the given
number
is also divisible by 4.
The last three digits are 572. Since 572 is not divisible by 8,
the given number is also not divisible by 8.
(b) 726352
The last two digits are 52. As 52 is divisible by 4, the given
number is also divisible by 4.
The last three digits are 352. Since 352 is divisible by 8, the
given number is also divisible by 8.
(c) 5500
Since last two digits are 00, it is divisible by 4.
The last 3 digits are 500. Since 500 is not divisible by 8, the
given number is also not divisible by 8.
(d) 6000
Since the last 2 digits are 00, the given number is divisible by
4.
Since the last 3 digits are 000, the given number is divisible by
8.
(e) 12159
The last 2 digits are 59. Since 59 is not divisible by 4, the
given number is also not divisible by 4.
The last 3 digits are 159. Since 159 is not divisible by 8, the
given number is not divisible by 8.
(f) 14560
The last two digits are 60. Since 60 is divisible by 4, the given
number is divisible by 4.
The last 3 digits are 560. Since 560 is divisible by 8, the given
number is divisible by 8.
(g) 21084
The last two digits are 84. Since 84 is divisible by 4, the given
number is divisible by 4.
The last three digits are 084. Since 084 is not divisible by 8,
the given number is not divisible by 8.
(h) 31795072
The last two digits are 72. Since 72 is divisible by 4, the given
number is divisible by 4.
The last three digits are 072. Since 072 is divisible by 8, the
given number is divisible by 8.
(i) 1700
The last two digits are 00. Since 00 is divisible by 4, the given
number is divisible by 4.
The last three digits are 700. Since 700 is not divisible by 8,
the given number is not divisible by 8.
(j) 2150
The last two digits are 50. Since 50 is not divisible by 4, the
given number is not divisible by 4.
The last three digits are 150. Since 150 is not divisible by 8,
the given number is not divisible by 8.
Solution:
(a) 297144
Since the last digit of the number is 4, it is divisible by 2.
On adding all the digits of the number, the sum obtained is 27.
Since 27 is divisible by 3, the given number is also divisible
by 3.
As the number is divisible by both 2 and 3, it is divisible by 6.
(b) 1258
Since the last digit of the number is 8, it is divisible by 2.
On adding all the digits of the number, the sum obtained is 16.
Since 16 is not divisible by 3, the given number is also not
divisible by 3.
As the number is not divisible by both 2 and 3, it is not
divisible by 6.
(c) 4335
The last digit of the number is 5, which is not divisible by 2.
Therefore, the given number is also not divisible by 2.
On adding all the digits of the number, the sum obtained is 15.
Since 15 is divisible by 3, the given number is also divisible
by 3.
As the number is not divisible by both 2 and 3, it is not
divisible by 6.
(d) 61233
The last digit of the number is 3, which is not divisible by 2.
Therefore, the given number is also not divisible by 2.
On adding all the digits of the number, the sum obtained is 15.
Since 15 is divisible by 3, the given number is also divisible
by 3.
As the number is not divisible by both 2 and 3, it is not
divisible by 6.
(e) 901352
Since the last digit of the number is 2, it is divisible by 2.
On adding all the digits of the number, the sum obtained is 20.
Since 20 is not divisible by 3, the given number is also not
divisible by 3.
As the number is not divisible by both 2 and 3, it is not
divisible by 6.
(f) 438750
Since the last digit of the number is 0, it is divisible by 2.
On adding all the digits of the number, the sum obtained is 27.
Since 27 is divisible by 3, the given number is also divisible
by 3.
As the number is divisible by both 2 and 3, it is divisible by 6.
(g) 1790184
Since the last digit of the number is 4, it is divisible by 2.
On adding all the digits of the number, the sum obtained is 30.
Since 30 is divisible by 3, the given number is also divisible
by 3.
As the number is divisible by both 2 and 3, it is divisible by 6.
(h) 12583
Since the last digit of the number is 3, it is not divisible by 2.
On adding all the digits of the number, the sum obtained is 19.
Since 19 is not divisible by 3, the given number is also not
divisible by 3.
As the number is not divisible by both 2 and 3, it is not
divisible by 6.
(i) 639210
Since the last digit of the number is 0, it is divisible by 2.
On adding all the digits of the number, the sum obtained is 21.
Since 21 is divisible by 3, the given number is also divisible
by 3.
As the number is divisible by both 2 and 3, it is divisible by 6.
(j) 17852
Since the last digit of the number is 2, it is divisible by 2.
On adding all the digits of the number, the sum obtained is 23.
Since 23 is not divisible by 3, the given number is also not
divisible by 3.
As the number is not divisible by both 2 and 3, it is not
divisible by 6.
Solution:
(a) 5445
Sum of the digits at odd places = 5 + 4 = 9
Sum of the digits at even places = 4 + 5 = 9
Difference = 9 − 9 = 0
As the difference between the sum of the digits at odd places
and the sum of the digits at even places is 0, therefore, 5445 is
divisible by 11.
(b) 10824
Sum of the digits at odd places = 4 + 8 + 1 = 13
Sum of the digits at even places = 2 + 0 = 2
Difference = 13 − 2 = 11
The difference between the sum of the digits at odd places and
the sum of the digits at even places is 11, which is divisible by
11. Therefore, 10824 is divisible by 11.
(c) 7138965
Sum of the digits at odd places = 5 + 9 + 3 + 7 = 24
Sum of the digits at even places = 6 + 8 + 1 = 15
Difference = 24 − 15 = 9
The difference between the sum of the digits at odd places and
the sum of digits at even places is 9, which is not divisible by
11. Therefore, 7138965 is not divisible by 11.
(d) 70169308
Sum of the digits at odd places = 8 + 3 + 6 + 0 = 17
Sum of the digits at even places = 0 + 9 + 1 + 7 = 17
Difference = 17 − 17 = 0
As the difference between the sum of the digits at odd places
and the sum of the digits at even places is 0, therefore,
70169308 is divisible by 11.
(e) 10000001
Sum of the digits at odd places = 1
Sum of the digits at even places = 1
Difference = 1 − 1 = 0
As the difference between the sum of the digits at odd places
and the sum of the digits at even places is 0, therefore,
10000001 is divisible by 11.
(f) 901153
Sum of the digits at odd places = 3 + 1 + 0 = 4
Sum of the digits at even places = 5 + 1 + 9 = 15
Difference = 15 − 4 = 11
The difference between the sum of the digits at odd places and
the sum of the digits at even places is 11, which is divisible by
11. Therefore, 901153 is divisible by 11.
Question 5: Write the smallest digit and the greatest digit
in the blank space of each of the following numbers so that
the number formed is divisible by 3:
(a) ___6724 (b) 4765 ___2
Solution:
(a) _6724
Sum of the remaining digits = 19
To make the number divisible by 3, the sum of its digits should
be divisible by 3.
The smallest multiple of 3 which comes after 19 is 21.
Therefore, smallest number = 21 − 19 = 2
Now, 2 + 3 + 3 = 8
However, 2 + 3 + 3 + 3 = 11
If we put 8, then the sum of the digits will be 27 and as 27 is
divisible by 3, the number will also be divisible by 3.
Therefore, the largest number is 8.
(b) 4765_2
Sum of the remaining digits = 24
To make the number divisible by 3, the sum of its digits should
be divisible by 3. As 24 is already divisible by 3, the smallest
number that can be placed here is 0.
Now, 0 + 3 = 3
3+3=6
3+3+3=9
However, 3 + 3 + 3 + 3 = 12
If we put 9, then the sum of the digits will be 33 and as 33 is
divisible by 3, the number will also be divisible by 3.
Therefore, the largest number is 9.
Solution:
(a) 92_389
Let a be placed in the blank.
Sum of the digits at odd places = 9 + 3 + 2 = 14
Sum of the digits at even places = 8 + a + 9 = 17 + a
Difference = 17 + a − 14 = 3 + a
For a number to be divisible by 11, this difference should be
zero or a multiple of 11.
If 3 + a = 0, then
a=−3
However, it cannot be negative.
A closest multiple of 11, which is near to 3, has to be taken. It
is 11itself.
3 + a = 11
a=8
Therefore, the required digit is 8.
(b) 8_9484
Let a be placed in the blank.
Sum of the digits at odd places = 4 + 4 + a = 8 + a
Sum of the digits at even places = 8 + 9 + 8 = 25
Difference = 25 − (8 + a)
= 17 − a
For a number to be divisible by 11, this difference should be
zero or a multiple of 11.
If 17 − a = 0, then
a = 17
This is not possible.
A multiple of 11 has to be taken. Taking 11, we obtain
17 − a = 11
a=6
Therefore, the required digit is 6.
Exercise 3.4
Solution:
(a) Factors of 20 = 1, 2, 4, 5, 10, 20
Factors of 28 = 1, 2, 4, 7, 14, 28
Common factors = 1, 2, 4
(b) Factors of 15 = 1, 3, 5, 15
Factors of 25 = 1, 5, 25
Common factors = 1, 5
(c) Factors of 35 = 1, 5, 7, 35
Factors of 50 = 1, 2, 5, 10, 25, 50
Common factors = 1, 5
(d) Factors of 56 = 1, 2, 4, 7, 8, 14, 28, 56
Factors of 120 = 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 15, 20, 24, 30, 40,
60, 120
Common factors = 1, 2, 4, 8
Solution:
(a) 4, 8, 12
Factors of 4 = 1, 2, 4
Factors of 8 = 1, 2, 4, 8
Factors of 12 = 1, 2, 3, 4, 6, 12
Common factors = 1, 2, 4
(b) 5, 15, and 25
Factors of 5 = 1, 5
Factors of 15 = 1, 3, 5, 15
Factors of 25 = 1, 5, 25
Common factors = 1, 5
Solution:
(a) 6 and 8
Multiple of 6 = 6, 12, 18, 24, 30…..
Multiple of 8 = 8, 16, 24, 32……
3 common multiples = 24, 48, 72
(b) 12 and 18
Multiples of 12 = 12, 24, 36, 48
Multiples of 18 = 18, 36, 54, 72
3 common multiples = 36, 72, 108
Question 4:Write all the numbers less than 100 which are
common multiples of 3 and 4.
Solution:
Multiples of 3 = 3, 6, 9, 12, 15…
Multiples of 4 = 4, 8, 12, 16, 20…
Common multiples = 12, 24, 36, 48, 60, 72, 84, 96
Solution:
(a) Factors of 18 = 1, 2, 3, 6, 9, 18
Factors of 35 = 1, 5, 7, 35
Common factor = 1
Therefore, the given two numbers are co-prime.
(b) Factors of 15 = 1, 3, 5, 15
Factors of 37 = 1, 37
Common factors = 1
Therefore, the given two numbers are co-prime.
(c) Factors of 30 = 1, 2, 3, 5, 6, 10, 15, 30
Factors of 415 = 1, 5, 83, 415
Common factors = 1, 5
As these numbers have a common factor other than 1, the
given two numbers are not co-prime.
(d) Factors of 17 = 1, 17
Factors of 68 = 1, 2, 4, 17, 34, 68
Common factors = 1, 17
As these numbers have a common factor other than 1, the
given two numbers are not co-prime.
(e) 216 and 215
Factors of 216 = 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 12, 18, 24, 27, 36, 54, 72,
108, 216
Factors of 215 = 1, 5, 43, 215
Common factors = 1
Therefore, the given two numbers are co-prime.
(f) 81 and 16
Factors of 81 = 1, 3, 9, 27, 81
Factors of 16 = 1, 2, 4, 8, 16
Common factors = 1
Therefore, the given two numbers are co- prime.
Solution:
Factors of 5 = 1, 5
Factors of 12 = 1, 2, 3, 4, 6, 12
As the common factor of these numbers is 1, the given two
numbers are co- prime and the number will also be divisible
by their product, i.e. 60, and the factors of 60, i.e., 1, 2, 3, 4, 5,
6, 10, 12, 15, 20, 30, 60.
Solution:
Since the number is divisible by 12, it will also be divisible by
its factors i.e., 1, 2, 3, 4, 6, 12. Clearly, 1, 2, 3, 4, and 6 are
numbers other than 12 by which this number is also divisible.
Exercise 3.5
Solution:
(a) False
6 is divisible by 3, but not by 9.
(b) True, as 9 = 3 × 3
Therefore, if a number is divisible by 9, then it will also be
divisible by 3.
(c) False
30 is divisible by 3 and 6 both, but it is not divisible by 18.
(d) True, as 9 × 10 = 90
Therefore, if a number is divisible by 9 and 10 both, then it
will also be divisible by 90.
(e) False
15 and 32 are co-primes and also composite.
(f) False
12 is divisible by 4, but not by 8.
(g) True, as 8 = 2 × 4
Therefore, if a number is divisible by 8, then it will also be
divisible by 2 and 4.
(h) True
2 divides 4 and 8 as well as 12. (4 + 8 = 12)
(i) False
2 divides 12, but does not divide 7 and 5.
Question 2: Here are two different factor trees for 60.
Write the missing numbers.
(a) (b)
Solution:
(a) As 6 = 2 × 3 and 10 = 5 × 2
(b) As 60 = 30 × 2, 30 = 10 × 3, and 10 = 5 × 2
Solution:
1 and the number itself
Solution:
Smallest five-digit number = 10,000
10000 = 2 × 2 × 2 × 2 × 5 × 5 × 5 × 5
Solution:
7 1729
13 247
19 19
1729 = 7 × 13 × 19
13 − 7 = 6, 19 − 13 = 6
The difference of two consecutive prime factors is 6.
Solution:
2 × 3 × 4 = 24, which is divisible by 6
9 × 10 × 11 = 990, which is divisible by 6
20 × 21 × 22 = 9240, which is divisible by 6
Solution:
3 + 5 = 8, which is divisible by 4
15 + 17 = 32, which is divisible by 4
19 + 21 = 40, which is divisible by 4
Solution:
(a) 24 = 2 × 3 × 4
Since 4 is composite, prime factorisation has not been done.
(b) 56 = 7 × 2 × 2 × 2
Since all the factors are prime, prime factorisation has been
done.
(c) 70 = 2 × 5 × 7
Since all the factors are prime, prime factorisation has been
done.
(d) 54 = 2 × 3 × 9
Since 9 is composite, prime factorisation has not been done.
Solution:
45 = 5 × 9
Factors of 5 = 1, 5
Factors of 9 = 1, 3, 9
Therefore, 5 and 9 are co-prime numbers.
Since the last digit of 25110 is 0, it is divisible by 5.
Sum of the digits of 25110 = 2 + 5 + 1 + 1 + 0 = 9
As the sum of the digits of 25110 is divisible by 9, therefore,
25110 is divisible by 9.
Since the number is divisible by 5 and 9 both, it is divisible by
45.
Solution:
No. It is not necessary because 12 and 36 are divisible by 4
and 6 both, but are not divisible by 24.
Solution:
Since it is the smallest number of such type, it will be the
product of 4 smallest prime numbers.
2 × 3 × 5 × 7 = 210
Exercise 3.6
Solution:
(a) 18, 48
2 18
3 9
3 3
2 48
2 24
2 12
2 6
3 3
18 = 2 × 3 × 3
48 = 2 × 2 × 2 × 2 × 3
HCF = 2 × 3 = 6
(b) 30, 42
2 30
3 15
5 5
2 42
3 21
7 7
30 = 2 × 3 × 5
42 = 2 × 3 × 7
HCF = 2 × 3 = 6
(c) 18, 60
2 18
3 9
3 3
2 60
2 30
3 15
5 5
18 = 2 × 3 × 3
60 = 2 × 2 × 3 × 5
HCF = 2 × 3 = 6
(d) 27, 63
3 27
3 9
3 3
3 63
3 21
7 7
27 = 3 × 3 × 3
63 = 3 × 3 × 7
HCF = 3 × 3 = 9
(e) 36, 84
2 36
2 18
3 9
3 3
2 84
2 42
3 21
7 7
36 = 2 × 2 × 3 × 3
84 = 2 × 2 × 3 × 7
HCF = 2 × 2 × 3 = 12
(f) 34, 102
2 34
17 17
2 102
3 51
17 17
34 = 2 × 17
102 = 2 × 3 × 17
HCF = 2 ×17 = 34
(g) 70, 105, 175
2 70
5 35
7 7
3 105
5 35
7 7
1
5 175
5 35
7 7
70 = 2 × 5 × 7
105 = 3 × 5 × 7
175 = 5 × 5 × 7
HCF = 5 × 7 = 35
(h) 91, 112, 49
7 91
13 13
2 112
2 56
2 28
2 14
7 7
7 49
7 7
91 = 7 × 13
112 = 2 × 2 × 2 × 2 × 7
49 = 7 × 7
HCF = 7
(i) 18, 54, 81
2 18
3 9
3 3
2 54
3 27
3 9
3 3
3 81
3 27
3 9
3 3
18 = 2 × 3 × 3
54 = 2 × 3 × 3 × 3
81 = 3 × 3 × 3 × 3
HCF = 3 × 3 = 9
(j) 12, 45, 75
2 12
2 6
3 3
3 45
3 15
5 5
3 75
5 25
5 5
12 = 2 ×2 × 3
45 = 3 × 3 × 5
75 = 3 × 5 × 5
HCF = 3
Solution:
Solution:
No. The answer is not correct. 1 is the correct HCF.
Exercise 3.7
Solution:
Weight of the two bags = 75 kg and 69 kg
Maximum weight = HCF (75, 69)
3 75
5 25
5 5
3 69
23 23
75 = 3 × 5 × 5
69 = 3 × 23
HCF = 3
Hence, the maximum value of weight, which can measure the
weight of the fertilizer exact number of times, is 3 kg.
Solution:
Step measure of 1st Boy = 63 cm
Step measure of 2nd Boy = 70 cm
Step measure of 3rd Boy = 77 cm
LCM of 63, 70, 77
2 63, 70, 77
3 63, 35, 77
3 21, 35, 77
5 7, 35, 77
7 7, 7, 77
11 1, 1, 11
1, 1, 1
LCM = 2 × 3 × 3 × 5 × 7 × 11 = 6930
Hence, the minimum distance each should cover so that all can
cover the distance in complete steps is 6930 cm.
Solution:
Length = 825 cm = 3 × 5 × 5 × 11
Breadth = 675 cm = 3 × 3 × 3 × 5 × 5
Height = 450 cm = 2 × 3 × 3 × 5 × 5
Longest tape = HCF of 825, 675, and 450 = 3 × 5 × 5 = 75 cm
Therefore, the longest tape is 75 cm.
Solution:
Smallest number = LCM of 6, 8, 12
2 6, 8, 12
2 3, 4, 6
2 3, 2, 3
3 3, 1, 3
1, 1, 1
LCM = 2 × 2 × 2 × 3 = 24
We have to find the smallest 3-digit multiple of 24.
It can be seen that 24 × 4 = 96 and 24 × 5 = 120.
Hence, the smallest 3-digit number which is exactly divisible
by 6, 8, and 12 is 120.
Solution:
LCM of 8, 10, and 12
2 8, 10,
12
2 4, 5, 6
2 2, 5, 3
3 1, 5, 3
5 1, 5, 1
1,1,1
LCM = 2 × 2 × 2 × 3 × 5 = 120
We have to find the greatest 3-digit multiple of 120.
It can be seen that 120 ×8 = 960 and 120 × 9 = 1080.
Hence, the greatest 3-digit number exactly divisible by 8, 10,
and 12 is 960.
Solution:
Time period after which these lights will change = LCM of 48,
72, 108
2 24, 36, 54
2 12, 18, 27
2 6, 9, 27
3 3, 9, 27
3 1, 3, 9
3 1, 1, 3
1, 1, 1
LCM = 2 × 2 × 2 × 2 × 3 × 3 × 3 = 432
They will change together after every 432 seconds i.e., 7 min
12 seconds.
Hence, they will change simultaneously at 7:07:12 am.
Solution:
Maximum capacity of the required tanker = HCF of 403, 434,
465
403 = 13 × 31
434 = 2 × 7 × 31
465 = 3 × 5 × 31
HCF = 31
∴ A container of capacity 31 l can measure the diesel of 3
containers exact number of times
Solution:
LCM of 6, 15, 18
2 6, 15, 18
3 3, 15, 9
3 1, 5, 3
5 1, 5, 1
1, 1, 1
LCM = 2 × 3 × 3 × 5 = 90
Required number = 90 + 5 = 95
Solution:
LCM of 18, 24, and 32
2 18, 24, 32
2 9, 12, 16
2 9, 6, 8
2 9, 3, 4
2 9, 3, 2
3 9, 3, 1
3 3, 1, 1
1, 1, 1
LCM = 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 3 × 3 = 288
We have to find the smallest 4-digit multiple of 288.
It can be observed that 288 ×3 = 864 and 288 ×4 = 1152.
Therefore, the smallest 4-digit number which is divisible by
18, 24, and 32 is
1152.
Solution:
Observe a common property in the obtained LCMs. Is LCM
the product of two numbers in each case?
(a)
2 9, 4
2 9, 2
3 9, 1
3 3, 1
1, 1
LCM = 2 × 2 × 3 × 3 = 36
(b)
2 12, 5
2 6, 5
3 3, 5
5 1, 5
1, 1
LCM = 2 × 2 × 3 × 5 = 60
(c)
2 6, 5
3 3, 5
5 1, 5
1, 1
LCM = 2 × 3 × 5 = 30
(d)
2 15, 4
2 15, 2
3 15, 1
5 5, 1
1, 1
LCM = 2 × 2 × 3 × 5 = 60
Yes, it can be observed that in each case, the LCM of the given
numbers is the product of these numbers. When two numbers
are co-prime, their LCM is the product of those numbers.
Also, in each case, LCM is a multiple of 3.
Solution:
What do you observe in the results obtained?
(a)
2 5, 20
2 5, 10
5 5, 5
1, 1
LCM = 2 × 2 × 5 = 20
(b)
2 6, 18
3 3, 9
3 1, 3
1, 1
LCM = 2 × 3 × 3 = 18
(c)
2 12, 48
2 6, 24
2 3, 12
2 3, 6
3 3, 3
1, 1
LCM = 2 × 2 × 2 × 2 × 3 = 48
(d)
3 9, 45
3 3, 15
5 1, 5
1, 1
LCM = 3 × 3 × 5 = 45
Yes, it can be observed that in each case, the LCM of the given
numbers is the larger number. When one number is a factor of
the other number, their LCM will be the larger number.
CHAPTER 4 BASIC
GEOMETRICAL IDEAS
Exercise 4.1
Solution:
(a) The five points are D, E, O, B, and C.
(b)
(c)
(d)
Solution:
(a)
(b)
(c)
(d) ,
Question 4: How many lines can pass through (a) one given
point? (b) Two given points?
Solution:
(a) Infinite number of lines can pass through a single point.
(b) Only one line can pass through two given points.
Solution:
(a)
(b)
(c)
(d)
Question 6: Consider the following figure of line . Say
whether following statements are true or false in context of the
given figure.
Solution:
(a) True
(b) True
(c) True
(d) False
(e) False
(f) False
(g) True
(h) False
(i) False
(j) False
(k) True
Exercise 4.2
Solution:
(a) Open
(b) Closed
(c) Open
(d) Closed
(e) Closed
Solution:
(a) Open curve
Solution:
Solution:
(a)
(b)
(c) This is not possible as the polygon having the least number
of sides is a triangle, which has three sides in it.
Exercise 4.3
Solution:
(a) A
(b) C, A, D
(c) B, E, O, F
Solution:
(a)
∠ COD and ∠ AOB have point O in common.
(b)
Exercise 4.4
Solution:
Question 2:
Solution:
(a) ΔABC, ΔACD, ΔADB
(b) ∠ ABC, ∠ ADB, ∠ ADC, ∠ ACB, ∠ BAD, ∠ CAD,
∠ BAC
(c)
(d) ΔABD and ΔABC
Exercise 4.5
Question 1: Draw a rough sketch of a quadrilateral PQRS.
Draw its diagonals. Name them. Is the meeting point of the
diagonals in the interior or exterior of the quadrilateral?
Solution:
Solution:
(a)
(b) ∠ KLM and ∠ KNM
∠ LKN and ∠ LMN
(c)
(d) ∠ K, ∠ L and ∠ M, ∠ N
∠ K, ∠ N and ∠ L, ∠ M
Exercise 4.6
Solution:
(a) O
(b)
(c)
(d)
(e) O, P
(f) Q
(g) AOB (shaded region)
(h) DE (shaded region)
Solution:
(a) Yes. The diameter is the longest possible chord of the
circle.
(b) No
Solution:
(a) O
(b)
(c)
(d) COA
(e) DE
(f) O
(g) F
(h)
Solution:
(a) True.
Two diameters always intersect each other at the centre of the
circle.
(b) True
CHAPTER 5
UNDERSTANDING
ELEMENTARY SHAPES
Exercise 5.1
Solution:
When we compare two line segments of almost same lengths
by mere observation, we cannot be sure about the line segment
of greater length. Therefore, it is not an appropriate method to
compare line segments having a slight difference between their
lengths.
Solution:
It is better to use a divider than a ruler because while using a
ruler, positioning error may occur due to the incorrect
positioning of the eye.
Solution:
It is given that point C is lying somewhere in between A and
B. Therefore, all these points are lying on the same line
Solution:
Given that,
AB = 5 cm
BC = 3 cm
AC = 8 cm
It can be observed that AC = AB + BC
Clearly, point B is lying between A and C.
Question 5:
Verify, whether D is the mid point of .
= 4 − 1 = 3 units
= 7 − 4 = 3 units
= 7 − 1 = 6 units
Clearly, D is the mid-point of AG.
Solution:
Since B is the mid-point of AC,
AB = BC (1)
Since C is the mid-point of BD,
BC = CD (2)
From equation (1) and (2), we may find that
AB = CD
Exercise 5.2
Question 1: What fraction of a clock wise revolution does
the hour hand of a clock turn through when it goes from:
(a) 3 to 9 (b) 4 to 7 (c) 7 to 10 (d) 12 to 9 (e) 1 to
10 (f) 6 to 3
Solution:
We may observe that in 1 complete clockwise revolution, the
hour hand will
rotate by 360º.
(a) When the hour hand goes from 3 to 9 clockwise, it will
rotate by 2 right angles or 180º.
Fraction =
Fraction =
Fraction =
(d) When the hour hand goes from 12 to 9 clockwise, it will
rotate by 3 right angles or 270º.
Fraction =
Fraction =
Fraction =
Solution:
In 1 complete clockwise revolution, the hand of a clock will
rotate by 360º.
Solution:
Solution:
If we revolve one complete round in either clockwise or anti-
clockwise direction, then we will revolve by 360º and the two
Solution:
The hour hand of a clock revolves by 360º or 4 right angles in
1 complete round.
(a) The hour hand of a clock revolves by 90º or 1 right angle
when it goes from 3 to 6.
Solution:
If we revolve one complete round in either clockwise or anti-
clockwise direction, then we will revolve by 360º or 4 right
angles and the two adjacent directions will be at 90º or 1 right
angle away from each other.
(a) If we start facing South and turn clockwise to West, then
we make 1 right angle.
(b) If the hour hand of a clock starts from 8 and turns through
2 right angles, then it will stop at 2.
(c) If the hour hand of a clock starts from 10 and turns through
3 right angles, then it will stop at 7.
(d) If the hour hand of a clock starts from 7 and turns through
2 straight angles, then it will stop at 7.
Exercise 5.3
Solution:
(i) Straight angle is of 180º and half of a revolution is 180º.
Hence, (i) ↔ (c)
(ii) Right angle is of 90º and one-fourth of a revolution is 90º.
Hence, (ii) ↔ (d)
(iii) Acute angles are the angles less than 90º. Also, less than
one-fourth of a revolution is the angle less than 90º.
Hence, (iii) ↔ (a)
(iv) Obtuse angles are the angles greater than 90º but less than
Exercise 5.4
Solution:
(i) The measure of a right angle is 90°.
(ii) The measure of a straight angle is 180°.
Solution:
(a) True
The measure of an acute angle is less than 90°.
(b) False
The measure of an obtuse angle is greater than 90º but less
than 180º.
(c) True
The measure of a reflex angle is greater than 180°.
(d) True
The measure of one complete revolution is 360º.
(e) True
Solution:
(a) 45°, 70°
(b) 105°, 132°
Solution:
Measure of angle A = 40º
Measure of angle B = 68º
∠ B has the greater measure than ∠ A.
Solution:
(a) Acute angle
(b) Obtuse angle (if the angle is less than 180º)
(c) Straight angle
(d) Acute angle
(e) Obtuse angle
Solution:
(a) 90°
(b) 30°
(c) 180°
Solution:
The measure of this angle will not change.
Question 11: Measure and classify each angle:
∠ AOB - -
∠ AOC - -
∠ BOC - -
∠ DOC - -
∠ DOA - -
∠ DOB - -
Solution:
Exercise 5.5
Solution:
From the figure, it can be easily observed that the measure of
∠ PAY is 90°.
Solution:
One has a measure of 90°, 45°, 45°.
Other has a measure of 90°, 30°, 60°.
Therefore, the angle of 90° measure is common between them.
(a) Is CE = EG?
(b) Does PE bisect CG?
(c) Identify any two line segments for which PE is the
perpendicular bisector.
(d) Are these true?
(i) AC > FG.
(ii) CD = GH.
(iii) BC < EH.
Solution:
(c) and
(d) (i) True. As length of AC and FG are of 2 units and 1 unit
respectively.
(ii) True. As both have 1 unit length.
(iii) True. As the length of BC and EH are of 1 unit and 3 units
respectively.
Exercise 5.6
Solution:
(a) Scalene triangle
(b) Scalene triangle
(c) Equilateral triangle
(d) Right-angled triangle
(e) Right-angled isosceles triangle
(f) Acute-angled triangle
Solution:
Solution:
Solution:
(a) True
(b) True
(c) True
(d) True
(e) False
(f) False
Solution:
Exercise 5.8
Solution:
(a) The given figure is a quadrilateral as this closed figure is
made of 4
line segments. Two more examples are
(b) The given figure is a triangle as this closed figure is made
of 3 line segments. Two more examples are
Solution:
An isosceles triangle by joining three of the vertices of a
hexagon can be drawn as follows.
Solution:
It can be observed here that AC, AD, BD, BE, CE are the
diagonals.
Exercise 5.9
Solution:
(a) (ii)
(b) (iv)
(c) (v)
(d) (iii)
(e) (i)
Solution:
(a) Cuboid
(b) Cuboid
(c) Cuboid
(d) Cylinder
(e) Sphere
CHAPTER 6 INTEGERS
Exercise 6.1
Question 1: Write opposites of the following:
(a) Increase in weight (b) 30 km north
(c) 326 BC (d) Loss of Rs 700
(e) 100 m above sea level
Solution:
(a) Decrease in weight
(b) 30 km south
(c) 326 A.D.
(d) Gain of Rs 700
(e) 100 m below sea level
Solution:
(a) +2000
(b) −800
(c) +200
(d) −700
Solution:
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
Solution:
(a) F
(b) Negative integer (−6)
(c) Point B represents 4 and point E represents −10.
(d) E has the least value as it represents −10.
(e) D > C > B > A > O > H > G > F > E
Place Temperature
Solution:
(a)
Siachin −10°C
Shimla −2°C
Ahmedabad +30°C
Delhi +20°C
Srinagar −5°C
(b)
(c) Siachin
(d) Delhi, Ahmedabad
Question 6: In each of the following pairs, which number is
to the right of the other on the number line?
(a) 2, 9 (b) − 3, − 8 (c) 0, − 1
(d) − 11, 10 (e) − 6, 6 (f) 1, − 100
Solution:
(a) 9 (9 > 2)
(b) −3 (−3 > −8)
(c) 0 (0 > −1)
(d) 10 (10 > −11)
(e) 6 (6 > −6)
(f) 1 (1 > −100)
Solution:
(a) −6, −5, −4, −3, −2, −1
(b) −3, −2, −1, 0, 1, 2, 3
(c) −14, −13, −12, −11, −10, −9
(d) −29, −28, −27, −26, −25, −24
Solution:
(a) −19, −18, −17, −16
(b) −11, −12, −13, −14
Solution:
(a) True (−8 > −10)
(b) False (−50 > −100)
−100 is to the left of −50 on a number line.
(c) False, as the greatest negative integer is −1.
(d) False, as −26 is smaller than −25.
Solution:
(a)
Exercise 6.2
Question 1: Using the number line write the integer which
is:
(a) 3 more than 5
(b) 5 more than −5
(c) 6 less than 2
(d) 3 less than −2
Solution:
(a)
Hence, 8
(b)
Hence, 0
(c)
Hence, −4
(d)
Hence, −5
Hence, 3
(b)
Hence, −6
(c)
Hence, −8
(d)
Hence, 5
(e)
Hence, −6
(f)
Hence, 2
Solution:
(a) 11 + (−7) = 4
(b) (−13) + (+18) = 5
(c) (−10) + (+19) = 9
(d) (−250) + (+150) = −100
(e) (−380) + (−270) = −650
(f) (−217) + (−100) = −317
Solution:
(a) 137 + (−354) = −217
(b) −52 + 52 = 0
(c) −312 + 39 + 192 = −312 + 231 = −81
(d) −50 + (−200) + 300 = −250 + 300 = 50
Exercise 6.3
Question 1: Find:
(a) 35 − (20) (b) 72 − (90)
(c) (− 15) − (− 18) (d) (− 20) − (13)
(e) 23 − (− 12) (f) (− 32) − (− 40)
Solution:
(a) 35 − 20 = 15
(b) 72 − 90 = −18
(c) −15 − (−18) = − 15 + 18 = 3
(d) − 20 − 13 = −33
(e) 23 − (−12) = 23 + 12 = 35
(f) (−32) − (−40) = −32 + 40 = 8
Solution:
(a) (−3) + (−6) = −9
(−3) − (−6) = − 3 + 6 = 3
−9 < 3
Hence, (− 3) + (− 6) (− 3) − (− 6)
(b) − 21 − (−10) = − 21 + 10 = −11
− 31 + (−11) = −42
−11 > −42
45 − (−11) 57 + (−4)
(d) (−25) − (−42) = − 25 + 42 = 17
− 42 − (−25) = − 42 + 25 = −17
17 > −17
Question 4: Find:
(a) (− 7) − 8 − (− 25)
(b) (− 13) + 32 − 8 − 1
(c) (− 7) + (− 8) + (− 90)
(d) 50 − (− 40) − (− 2)
Solution:
(a) − 7 − 8 − (−25) = − 7 − 8 + 25 = − 15 + 25 = 10
(b) (−13) + 32 − 8 − 1 = − 13 + 32 − 8 − 1 = 32 − 22 = 10
(c) (−7) + (−8) + (−90) = − 7 − 8 − 90 = −105
(d) 50 − (−40) − (−2) = 50 + 40 + 2 = 92
CHAPTER 7 FRACTIONS
Exercise 7.1
Solution:
(i) The given figure represents 2 shaded parts out of 4 equal
parts.
Hence,
(ii) The given figure represents 8 shaded parts out of 9 equal
parts.
Hence,
(iii) The given figure represents 4 shaded parts out of 8 equal
parts.
Hence,
(iv) The given figure represents 1 shaded part out of 4 equal
parts.
Hence,
(v) The given figure represents 3 shaded parts out of 7 equal
parts.
Hence,
(vi) The given figure represents 3 shaded parts out of 12 equal
parts.
Hence,
(vii) The given figure represents 10 shaded parts out of 10
equal parts.
Hence,
(viii) The given figure represents 4 shaded parts out of 9 equal
parts.
Hence,
(ix) The given figure represents 4 shaded parts out of 8 equal
parts.
Hence,
(x) The given figure represents 1 shaded part out of 2 equal
parts.
Hence,
Question 2: Colour the part according to the given
fraction.
(iv) (v)
Solution:
(i)
(ii)
(iii)
(iv)
(v)
Solution:
The given figures do not represent the fractions as here each
shape is not divided in equal parts.
Solution:
There are 24 hours in a day. Therefore, 8 hours of a day
represent 8/24 day or 1/3 day.
Solution:
There are 60 minutes in an hour. Therefore, 40 minutes of an
hour represent 40/60 or 2/3.
Solution:
(a) Arya will divide each sandwich in three equal parts. Then,
he will
give one part of each sandwich to each one of them.
(b) Each boy will receive 1/3 part of each sandwich.
Solution:
Dress dyed so far = 20
Total dresses = 30
Fraction =20/30 = 2/3
Question 8: Write the natural numbers from 2 to 12. What
fraction of them are prime numbers?
Natural numbers from 2 to 12 are 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10,
11, and 12.
Solution:
Prime numbers among these are 2, 3, 5, 7, and 11.
Therefore, out of 11 numbers, 5 are prime numbers. It
represents a fraction 5/11.
Solution:
Natural numbers from 102 to 113 are 102, 103, 104, 105, 106,
107, 108, 109, 110, 111, 112, 113
Among these numbers, the prime numbers are 103, 107, 109,
and 113.
Therefore, out of 12 numbers, 4 are prime numbers. It
represents a fraction 4/12 or 1/3.
Solution:
There are 4 circles, out of 8, having X’s in them. Therefore, it
represents a
Fraction 4/8 or ½.
Solution:
Total CDs Kristin had on her birthday = 3 + 5 = 8
Out of 8 CDs, she bought 3 CDs and also got 5 CDs as gifts.
Therefore, she bought and received CDs as gifts in a fraction
of 3/8 and 5/8 respectively.
Exercise 7.2
Solution:
(a)
(b)
(c)
Solution:
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
(f)
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
(f)
Exercise 7.3
(b)
Solution:
(a) In the given circles, 1 out of 2, 2 out of 4, 3 out of 6,
and 4 out of 8 equal parts are shaded respectively. Therefore,
these circles represent
Solution:
(a) Here, 1 part is shaded out of 2 equal parts (i.e., rectangle).
(a) (b)
(c) (d)
(e)
Solution:
(a)
(b)
(d)
(e)
Solution:
(a)
Hence, the required fraction is .
(b)
(c)
(d)
Hence, the required fraction is .
Solution:
(a)
(b)
(a) (b)
(c)
Solution:
(a)
(b)
(c)
Solution:
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
(iii) (c)
Solution:
(i)
(ii)
(iii)
(iv)
(v)
Exercise 7.4
(b)
Solution:
(a)
Here, 1st circle represents 3 shaded parts out of 8 equal parts.
(b)
Here, 1st square represents 8 shaded parts out of 9 equal parts.
(a) (b)
(c) (d)
Solution:
(a)
Here, the denominators are same. Therefore, the fraction
having the greater numerator will be greater.
(b)
As 4 < 7,
(c)
Here, the denominators are same. Therefore, the fraction
having the greater numerator will be greater.
(d)
Here, the numerators are same. Therefore, the fraction having
lesser denominator will be greater.
Question 3:
Make five more such pairs and put appropriate sign.
(i)
Here, the denominators are same. Therefore, the fraction
having the greater numerator will be greater.
(ii)
Here, the denominators are same. Therefore, the fraction
having the greater numerator will be greater.
(iii)
Here, numerators are same. Therefore, the fraction having the
lesser denominator will be greater.
(iv)
Here, the denominators are same. Therefore, the fraction
having the greater numerator will be greater.
(v)
Here, the numerators are same. Therefore, the fraction having
the lesser denominator will be greater.
Solution:
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
Solution:
(a) Here, the numerators are same. Therefore, the fraction
having the
lesser denominator will be greater.
Hence,
(b)
Hence,
(c) Here, the numerators are same. Therefore, the fraction
having the lesser denominator will be greater.
Hence,
(d) As ,
Hence,
(a) (b)
(c) (d)
(e) (f)
(g) (h)
(i) (j)
(k)
Solution:
(a) Here, the numerators are same. Therefore, the fraction
having the
lesser denominator will be greater.
Hence,
(b)
Hence,
(c)
(d)
Hence,
(e) Here, the denominators are same. Therefore, the fraction
having the greater numerator will be greater.
Hence,
(f) Here, the denominators are same. Therefore, the fraction
having the greater numerator will be greater.
Hence,
(g)
Hence,
(h)
Hence,
(i)
Hence,
(j)
Hence,
(k)
Hence,
Solution:
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
(f)
(g)
(h)
(i)
(j)
(k)
(l)
There are 3 groups of equivalent fractions
(a), (e), (h), (j), (k)
(a) ? (b) ?
(c) ? (d) ?
Solution:
(a)
Converting these into like fractions,
Therefore,
(b)
Converting these into like fractions,
(c)
Therefore,
(d)
Question 8: Ila read 25 pages of a book containing 100
Solution:
Solution:
Solution:
Exercise 7.5
Question 1: Write these fractions appropriately as
additions or subtractions:
(a)
(b)
(c)
Solution:
(a) Here, it can be observed that 1st, 2nd, and 3rd rectangles are
representing 1, 2, and 3 shaded parts out of 5 equal parts
respectively. Clearly, the fraction represented by 3rd rectangle
is the sum of the fractions represented by 1st and 2nd rectangles.
Hence,
(b) Here, it can be observed that 1st, 2nd, and 3rd circles are
representing 5, 3, and 2 shaded parts out of 5 equal parts
respectively. Clearly, the fraction represented by 3rd circle is
the difference between the fractions represented by 1st and
2nd circles.
Hence,
(c) Here, it can be observed that 1st, 2nd, and 3rd rectangles are
representing 2, 3, and 5 shaded parts out of 6 equal parts
respectively. Clearly, the fraction represented by 3rd rectangle
is the sum of the fractions represented by 1st and 2nd rectangles.
Hence,
Question 2: Solve:
(i)
Solution:
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
(f)
(g)
(h)
(i)
(a) (b)
(c) (d)
Solution:
(a)
(b)
(c)
(d)
Solution:
Exercise 7.6
Question 1: Solve
(a) (b)
(c) (d)
(e) (f)
(g) (h)
(i) (j)
(k) (l)
(m) (n)
Solution:
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
(f)
(g)
(h)
(i)
(j)
(k)
(l)
(m)
(n)
Solution:
Solution:
Solution:
(a)
(b)
(c)
Solution:
(a)
(b)
Hence, the given box can be completed as
pieces. One piece was metre long. How long is the other
piece?
Solution:
Solution:
Solution:
Fraction of Asha’s shelf =
Difference =
Solution:
Difference =
CHAPTER 8 DECIMALS
Exercise 8.1
(b)
Tens Ones
Hundreds(100)
(10) (1)
Tenths
Solution:
a. 0 3 1 2
b. 1 1 0 4
Question 2:
Write the following decimals in the place value table.
(a) 19.4 (b) 0.3 (c) 10.6 (d) 205.9
Solution:
19.4 0 1 9 4
0.3 0 0 0 3
10.6 0 1 0 6
205.9 2 0 5 9
Solution:
(a) Seven-tenths = = 0.7
(a) (b)
(c) (d)
(e) (f)
(g) (h)
(i) (j)
(k)
Solution:
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
(f)
(g)
(h)
(i)
(j)
(k)
Solution:
(a)
(b)
(c) 1.0 = 1
(d)
(e)
(f)
(g)
Solution:
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
(f)
Question 7: Between which two whole numbers on the number
line are the given numbers lie? Which of these whole numbers is
nearer the number?
Solution:
Solution:
(a) 0.2 represents a point between 0 and 1 on number line, such that
the
space between 0 and 1 is divided into 10 equal parts. Hence, each
equal part will be equal to one-tenth. Now, 0.2 is the second point
between 0 and 1.
(b) 1.9 represents a point between 1 and 2 on number line, such that
the
space between 1 and 2 is divided into 10 equal parts. Hence, each
equal part will be equal to one-tenth. Now, 1.9 is the ninth point
between 1 and 2.
(c) 1.1 represents a point between 1 and 2 on number line, such that
the
space between 1 and 2 is divided into 10 equal parts. Hence, each
equal part will be equal to one-tenth. Now, 1.1 is the first point
between 1 and 2.
(d) 2.5 represents a point between 2 and 3 on number line, such that
the
space between 2 and 3 is divided into 10 equal parts. Hence, each
equal part will be equal to one-tenth. Now, 2.5 is the fifth point
between 2 and 3.
Solution:
Solution:
Exercise 8.2
Question 1: Complete the table with the help of these boxes and
use decimals to write the number.
(a)
(b)
(c)
Solution:
(a) - - - -
(b) - - - -
(c) - - - -
(a) 0 2 6 0.26
(b) 1 3 8 1.38
(c) 1 2 8 1.28
(b) 1 0 2 6 3 0
(c) 0 3 0 0 2 5
(d) 2 1 1 9 0 2
(e) 0 1 2 2 4 1
Solution:
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
Question 3: Write the following decimals in the place value
table.
(a) 0.29 (b) 2.08 (c) 19.60 (d) 148.32
(e) 200.812
Solution:
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
(a) 0 0 0 2 9 0
(b) 0 0 2 0 8 0
(c) 0 1 9 6 0 0
(d) 1 4 8 3 2 0
(e) 2 0 0 8 1 2
(a) (b)
(c) (d)
(e)
Solution:
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
Solution:
Solution:
Solution:
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
(f)
(g)
Exercise 8.3
Solution:
Solution:
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
(a)
(b)
(c)
(d)
Question 5:Express as kg using decimals.
(a) 2 g (b) 100 g
(c) 3750 g (d) 5 kg 8 g
(e) 26 kg 50 g
Solution:
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
Exercise 8.5
Solution:
Solution:
Solution:
Solution:
= 2.035 km
Distance walked in the evening = 1 km 7 m
= 1.007 km
Total distance walked by him is
Question 6: Sunita travelled 15 km 268 m by bus, 7 km 7 m by
car and 500 m on foot in order to reach her school. How far is
her school from her residence?
Solution:
= 15.268 km
Distance travelled by car = 7 km 7 m
= 7.007 km
Distance travelled on foot = 500 m
= 0.500 km
Total distance of school from her residence is
Exercise 8.6
Question 1: Subtract:
(a) Rs 18.25 from Rs 20.75
(b) 202.54 m from 250 m
(c) Rs 5.36 from Rs 8.40
(d) 2.051 km from 5.206 km
(e) 0.314 kg from 2.107 kg
Solution:
Solution:
(a)
(b)
(c)
(d)
Solution:
Money that Raju will get back will be the difference of these two.
Hence, money that Raju will get back is
Solution:
The money left with Rani will be the difference of these two.
Hence, the money left is
Question 5: Tina had 20 m 5 cm long cloth. She cuts 4 m 50 cm
length of cloth from this for making a curtain. How much cloth
is left with her?
Solution:
The length of the cloth left with her will be the difference of these
two.
Hence, the length of the cloth left with her is
Solution:
Question 7: Aakash bought vegetables weighing 10 kg. Out of
this, 3 kg 500 g is onions, 2 kg 75 g is tomatoes and the rest is
potatoes. What is the weight of the potatoes?
Solution:
8 1 3 7 6 5 5 4 4 2
4 9 5 3 7 1 6 5 2 7
7 3 8 4 2 8 9 5 8 6
7 4 5 6 9 6 4 4 6 6
Solution:
1 2
2 3
3 3
4 7
5 6
6 7
7 5
8 4
9 3
(a) The students who obtained their marks equal to or more than 7 are
the students who obtained their marks as either of 7, 8, and 9. Hence,
number of these students = 5 + 4 + 3 = 12
(b) The students who obtained their marks below 4 are the students
who
obtained their marks as either of 1, 2, and 3.
Hence, number of these students = 2 + 3 + 3 = 8
Question 2: Following is the choice of sweets of 30 students of
Class VI.
Ladoo, Barfi, Ladoo, Jalebi, Ladoo, Rasgulla, Jalebi, Ladoo,
Barfi, Rasgulla, Ladoo, Jalebi, Jalebi, Rasgulla, Ladoo, Rasgulla,
Jalebi, Ladoo, Rasgulla, Laddo, Ladoo, Barfi, Rasgulla, Rasgulla,
Jalebi, Rasgulla, Ladoo, Rasgulla, Jalebi, Ladoo.
(a) Arrange the names of sweets in a table using tally marks.
(b) Which sweet is preferred by most of the students?
Solution:
Ladoo 11
Barfi 3
Jalebi 7
Rasgulla 9
30
(b) Ladoo is the most preferred sweet as the most number of students
(i.e., 11) prefer Ladoo.
Question 3: Catherine threw a dice 40 times and noted the
number appearing each time as shown below:
1 3 5 6 6 3 5 4 1 6
2 5 3 4 6 1 5 5 6 1
1 2 2 3 5 2 4 5 5 6
5 1 6 2 3 5 2 4 1 5
Make a table and enter the data using tally marks. Find the
number that appeared.
(a) The minimum number of times
(b) The maximum number of times
(c) Find those numbers that appear an equal number of times.
Solution:
1 7
2 6
3 5
4 4
5 11
6 7
(a) The number which appeared the minimum number of times (i.e., 4
times) is 4.
(b) The number which appeared the maximum number of times (i.e.,
11 times) is 5.
(c) 1 and 6 are the numbers which appear for the same number of
times (i.e., 7 times).
Village
Number of tractors - 1 tractor
Village
A
Village
B
Village
C
Village
D
Village
E
Solution:
(i) Village D has the minimum number of tractors, i.e., only 3 tractors.
(ii) Village C has the maximum number of tractors, i.e., 8 tractors.
(iii) Number of more tractors that village C has = 8 − 5 = 3
(iv) Total number of tractors in all these villages = 6 + 5 + 8 + 3 + 6 =
28
Question 5: The number of girl students in each class of a co-
educational middle school is depicted by the pictograph:
Class
Number of girl students - 4 girls
II
III
IV
VI
VII
VIII
Solution:
From the above table, it can be concluded that in classes I, II, III, IV,
V ,VI, VII, VIII, there are 24, 18, 20, 14, 10 , 16, 12, 6 girls
respectively.
(a) Class VIIIhas the minimum number of girls, i.e., only 6 girls.
(b) No. In class V and VI, there are 10 and 16 girls respectively.
Clearly, the number of girls is more in class VI than that in class V.
(c) There are 12 girls in class VII.
Day
Number of electric bulbs - 2 bulbs
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
Sunday
Solution:
Name of
fruit
Number of fruit baskets - 100 fruit
merchant
basket s
Rahim
Lakhanpal
Anwar
Martin
Ranjit Singh
Joseph
Observe this pictograph and answer the following question:
(a) Which merchant sold the maximum number of baskets?
(b) How many fruit baskets were sold by Anwar?
(c) The merchants who have sold 600 or more number of baskets
are planning to buy a godown for the next season. Can you name
them?
Solution:
From the above pictograph, it can be observed that the number of fruit
baskets sold by Rahim, Lakhanpal, Anwar, Martin, Ranjit Singh, and
Joseph are 400, 550, 700, 950, 800, and 450 respectively.
(a) Martin sold the maximum number of baskets, i.e., 950.
(b) Anwar sold 700 baskets.
(c) Anwar, Martin, and Ranjit Singh are the three merchants who have
sold more than 600 baskets. Therefore, they are planning to buy a
godown for the next season.
Exercise 9.2
Solution:
Village
Number of animals − 10 animals
Village
A
Village
B
Village
C
Village
D
Village
E
1996 400
1998 535
2000 472
2002 600
2004 623
Solution:
A.
− 100 Students
1996
1998
2000
2002
2004
(a) 6 symbols represent the total number of students in the year 2002.
(b) 5 complete and 1 incomplete symbols represent the total number
of students in the year 1998.
B. Second pictograph is more informative.
− 50 Students
1996
1998
2000
2002
2004
Exercise 9.3
Read the bar graph and write down your observations. In which
year was
(a) the wheat production maximum?
(b) the wheat production minimum?
Solution:
Solution:
(a) This bar graph represents the number of shirts sold from Monday
to Saturday.
(b) 1 unit = 5 shirts
(c) The number of shirts sold on Saturday was the maximum, i.e., 60.
(d) The number of shirts sold on Tuesday was the minimum, i.e., 10.
(e) 35 shirts were sold on Tuesday.
Solution:
(a) This graph shows the marks obtained by Aziz in different subjects.
(b) In Hindi, Aziz scored maximum marks i.e., 80.
(c) In Social studies, Aziz scored minimum marks i.e., 40.
(d) Hindi − 80 English − 60 Maths − 70
Science − 50 Social studies − 40
Exercise 9.4
Playing 45
Reading story books 30
Watching TV 20
Listening to music 10
Painting 15
Solution:
Sunday 65
Monday 40
Tuesday 30
Wednesday 50
Thursday 20
Friday 70
Solution:
1998 800
1999 600
2000 900
2001 1100
2002 1200
Solution:
Age 1− 60 75 and
15 − 29 30 − 44 45 − 59
group 14 −74 above
Solution:
(a) 30 − 44 and 45 − 59 are the two age groups which have the same
population.
(b) It can be inferred that senior citizens are the people who are either
from age group 60 − 74 or from age group 75 and above.
Hence, number of senior citizens = 80,000 + 40,000
= 1 lakh 20 thousand
CHAPTER 10
MENSURATION
Exercise 10.1
(a) (b)
(c) (d)
(e) (f)
Solution:
Solution:
Solution:
Solution:
Solution:
(a) Perimeter = (3 + 4 + 5) cm = 12 cm
(b) Perimeter of an equilateral triangle = 3 × Side of triangle
= (3 × 9) cm = 27 cm
(c) Perimeter = (2 × 8) + 6 = 22 cm
Solution:
Solution:
Solution:
Side =
Question 10: The perimeter of a regular pentagon is 100
cm. How long is its each side?
Solution:
Side = = 20 cm
Question 11: A piece of string is 30 cm long. What will be
the length of each side if the string is used to form:
(a) a square?
(b) an equilateral triangle?
(c) a regular hexagon?
Solution:
Side =
(b) Perimeter = 3 × Side
30 = 3 × Side
Side =
(c) Perimeter = 6 × Side
30 = 6 × Side
Side =
Solution:
Solution:
Length (l) of rectangular park = 175 m
Breadth (b) of rectangular park = 125 m
Length of wire required for fencing the park = Perimeter of the
park
= 2 × (l + b)
= 2 × (175 + 125)
= 2 × 300
= 600 m
Cost for fencing 1 m of the park = Rs 12
Cost for fencing 600 m of the square park = 600 × 12
= Rs 7200
Solution:
(d)
Solution:
Solution:
Perimeter of square =
(b) Perimeter of cross = 0.5 + 1 + 1 + 0.5 + 1 + 1 + 0.5 + 1 + 1
+ 0.5 + 1 + 1 = 10 m
Exercise 10.2
Question 1: Find the areas of the following figures by
counting square:
Solution:
Half-filled squares − −
Half-filled squares − −
Exercise 10.3
Solution:
It is known that,
Area of rectangle = Length × Breadth
(a) l = 3 cm
b = 4 cm
Area = l × b = 3 × 4 = 12 cm2
(b) l = 12 m
b = 21 m
Area = l × b = 12 × 21 = 252 m2
(c) l = 2 km
b = 3 km
Area = l × b = 2 × 3 = 6 km2
(d) l = 2 m
b = 70 cm = 0.70 m
Area = l × b = 2 × 0.70 = 1.40 m2
Solution:
It is known that,
Area of square = (Side)2
(a) Side = 10 cm
Area = (10)2 =100 cm2
(b) Side = 14 cm
Area = (14)2 = 196 cm2
(c) Side = 5 m
Area = (5)2 = 25 m2
Solution:
Which one has the largest area and which one has the
smallest?
It is known that,
Area of rectangle = Length × Breadth
(a) l = 9 m
b=6m
Area = l × b = 9 × 6 = 54 m2
(b) l = 17 m
b=3m
Area = l × b = 17 × 3 = 51 m2
(c) l = 4 m
b = 14 m
Area = l × b = 4 × 14 = 56 m2
It can be seen that rectangle (c) has the largest area and
rectangle (b) has the smallest area.
b=
Solution:
Solution:
Length (l) = 2 m
Breadth (b) = 1 m 50 cm =
Area = l × b = 2 × 1.5 = 3 m2
Solution:
Length (l) = 4 m
Breadth (b) = 3 m 50 cm = 3.5 m
Area = l × b = 4 × 3.5 = 14 m2
Solution:
Length (l) = 5 m
Breadth (b) = 4 m
Area of floor = l × b = 5 × 4 = 20 m2
Area covered by the carpet = (Side)2 = (3)2 = 9 m2
Area not covered by the carpet = 20 − 9 = 11 m2
Question 9: Five square flower beds each of sides 1 m are
dug on a piece of land 5 m long and 4 m wide. What is the
area of the remaining part of the land?
Solution:
(a) (b)
(a) The given figure can be broken into rectangles as follows.
Solution:
Question 12: How many tiles whose length and breadth are
12 cm and 5 cm respectively will be needed to fit in a
rectangular region whose length and breadth are
respectively:
(a) 100 cm and 144 cm
(b) 70 cm and 36 cm
Solution:
Solution:
(a)
Solution:
It is known that L requires only two matchsticks. Therefore,
the pattern for L is 2n. Among all the letters given above in
question 1, only T and V are the two letters which require two
matchsticks.
Hence, (a) and (d)
Solution:
Solution:
Solution:
Solution:
Solution:
Solution:
Solution:
Solution:
Solution:
Exercise 11.2
Question 1: The side of an equilateral triangle is shown
by l. Express the perimeter of the equilateral triangle
using l.
Solution:
Solution:
Length of edge = l
Number of edges = 12
Total length of the edges = Number of edges × Length of one
edge
= 12l
Solution:
Diameter = AB = AC + CB = r + r = 2r
d = 2r
Question 5: To find sum of three numbers 14, 27 and 13,
we can have two ways:
(a) We may first add 14 and 27 to get 41 and then add 13 to
it to get the total sum 54 or
(b) We may add 27 and 13 to get 40 and then add 14 to get
the sum 54. Thus, (14 + 27) + 13 = 14 + (27 + 13)
Solution:
Exercise 11.3
Solution:
Solution:
Solution:
(a) p + 7
(b) p − 7
(c) 7p
(d)
(e) − m − 7
(f) − 5p
(g)
(h) − 5p
Solution:
(a) 2m + 11
(b) 2m − 11
(c) 5y + 3
(d) 5y − 3
(e) − 8y
(f) − 8y + 5
(g) 16 − 5y
(h) − 5y + 16
Solution:
(a) t + 4, t − 4, 4t, , , 4 − t, 4 + t
(b) 2y + 7, 2y − 7, 7y + 2,…
Exercise 11.4
Solution:
(a) (i) Sarita’s age after 5 years from now = Sarita’s present
age + 5
=y+5
(ii) 3 years ago, Sarita’s age = Sarita’s present age − 3
=y−3
(iii) Grandfather’s age = 6 × Sarita’s present age = 6y
(iv) Grandmother’s age = Grandfather’s present age − 2 = 6y −
2
(v) Father’s age = 5 + 3 × Sarita’s present age = 5 + 3y
(b) Length = 3 × Breadth − 4
l = (3b − 4) metres
(c) Length = 5 × Height
l = 5h cm
Breadth = 5 × Height − 10
b = (5h − 10) cm
(d) Step at which Beena is = (Step at which Meena is) + 8
=s+8
Step at which leena is = (Step at which Meena is) − 7
=s−7
Total steps = 4 × (Step at which Meena is) − 10 = 4s − 10
(e) Speed = v km/hr
Distance travelled in 5 hrs = 5 × v = 5v km
Total distance between Daspur and Beespur = (5v + 20) km
Solution:
Question 3:
(a) Given Munnu’s age to be x years, can you guess what
(x − 2) may show?
(Hint: Think of Mannu’s younger brother.)
Can you guess what (x + 4) may show? What (3x + 7) may
show?
(b) Given Sara’s age today to be y years. Think of her age
in the future or in the past.
What will the following expression indicate?
(c) Given n students in the class like football, what may
Solution:
Exercise 11.5
(c) (d) (7 × 3) − 19 = 8
(e) 5 × 4 − 8 = 2x (f) x − 2 = 0
(g) 2m < 30 (h) 2n + 1 = 11
(i) 7 = (11 × 5) − (12 × 4) (j) 7 = (11 × 2) + p
(k) 20 = 5y (l)
(m) z + 12 > 24 (n) 20 − (10 − 5) = 3 × 5
(o) 7 − x = 5
Solution:
(a) 10y = 80 y = 10 -
(b) 10y = 80 y=8 -
(d) 4l = 20 l = 20 -
(e) 4l = 20 l = 80 -
(f) 4l = 20 l=5 -
(g) b+5=9 b =5 -
(j) h−8=5 h = 13 -
(a) 10y = 80
y = 10 is not a solution to the given equation because for y =
10,
10y = 10 × 10 = 100, and not 80
(b) 10y = 80
y = 8 is a solution to the given equation because for y = 8,
10y = 10 × 8 = 80 and hence, the equation is satisfied.
(c) 10y = 80
y = 5 is not a solution to the given equation because for y = 5,
10y = 10 × 5 = 50, and not 80
(d) 4l = 20
l = 20 is not a solution to the given equation because for l =
20,
4l = 4 × 20 = 80, and not 20
(e) 4l = 20
l = 80 is not a solution to the given equation because for l =
80,
4l = 4 × 80 = 320, and not 20
(f) 4l = 20
l = 5 is a solution to the given equation because for l = 5,
4l = 4 × 5 = 20 and hence, the equation is satisfied.
(g) b + 5 = 9
b = 5 is not a solution to the given equation because for b = 5,
b + 5= 5 + 5 = 10, and not 9
(h) b + 5 = 9
b = 9 is not a solution to the given equation because for b = 9,
b + 5= 9 + 5 = 14, and not 9
(i) b + 5 = 9
b = 4 is a solution to the given equation because for b = 4,
b + 5= 4 + 5 = 9 and hence, the equation is satisfied.
(j) h − 8 = 5
h = 13 is a solution to the given equation because for h = 13,
h − 8= 13 − 8 = 5 and hence, the equation is satisfied.
(k) h − 8 = 5
h = 8 is not a solution to the given equation because for h = 8,
h − 8= 8 − 8 = 0, and not 5
(l) h − 8 = 5
h = 0 is not a solution to the given equation because for h = 0,
h − 8= 0 − 8 = −8, and not 5
(m) p + 3 = 1
p = 3 is not a solution to the given equation because for p = 3,
p + 3= 3 + 3 = 6, and not 1
(n) p + 3 = 1
p = 1 is not a solution to the given equation because for p = 1,
p + 3= 1 + 3 = 4, and not 1
(o) p + 3 = 1
p = 0 is not a solution to the given equation because for p = 0,
p + 3= 0 + 3 = 3, and not 1
(p) p + 3 = 1
p = −1 is not a solution to the given equation because for p =
−1,
p + 3= −1 + 3 = 2, and not 1
(q) p + 3 = 1
p = −2 is a solution to the given equation because for p = −2,
p + 3= − 2 + 3 = 1 and hence, the equation is satisfied.
Solution:
(a) 5m = 60
m = 12 is a solution to the given equation because for m = 12,
5m = 5 × 12 = 60 and hence, the equation is satisfied.
m = 10 is not a solution to the given equation because for m =
10,
5m = 5 × 10 = 50, and not 60
m = 5 is not a solution to the given equation because for m = 5,
5m = 5 × 5 = 25, and not 60
m = 15 is not a solution to the given equation because for m =
15,
5m = 5 × 15 = 75, and not 60
(b) n + 12 = 20
n = 8 is a solution to the given equation because for n = 8,
n + 12 = 8 + 12 = 20 and hence, the equation is satisfied.
n = 12 is not a solution to the given equation because for n =
12,
n + 12 = 12 + 12 = 24, and not 20
n = 20 is not a solution to the given equation because for n =
20,
n + 12 = 20 + 12 = 32, and not 20
n = 0 is not a solution to the given equation because for n = 0,
n + 12 = 0 + 12 = 12, and not 20
(c) p − 5 = 5
p = 10 is a solution to the given equation because for p = 10,
p − 5 = 10 − 5 = 5 and hence, the equation is satisfied.
p = 0 is not a solution to the given equation because for p = 0,
p − 5 = 0 − 5 = −5, and not 5
p = 5 is not a solution to the given equation because for p = 5,
p − 5 = 5 − 5 = 0, and not 5
p = −5 is not a solution to the given equation because for p =
−5,
p − 5 = − 5 − 5 = −10, and not 5
(d)
q = 14 is a solution to the given equation because for q = 14,
and hence, the equation is satisfied.
q = 7 is not a solution to the given equation because for q = 7,
, and not 7
q = 2 is not a solution to the given equation because for q = 2,
, and not 7
q = 10 is not a solution to the given equation because for q =
10,
, and not 7
(e) r − 4 = 0
r = 4 is a solution to the given equation because for r = 4,
r − 4 = 4 − 4 = 0 and hence, the equation is satisfied.
r = −4 is not a solution to the given equation because for r =
−4,
r − 4 = − 4 − 4 = −8, and not 0
r = 8 is not a solution to the given equation because for r = 8,
r − 4 = 8 − 4 = 4, and not 0
r = 0 is not a solution to the given equation because for r = 0,
r − 4 = 0 − 4 = −4, and not 0
(f) x + 4 = 2
x = −2 is a solution to the given equation because for x = −2,
x + 4 = − 2 + 4 = 2 and hence, the equation is satisfied.
x = 0 is not a solution to the given equation because for x = 0,
x + 4 = 0 + 4 = 4, and not 2
x = 2 is not a solution to the given equation because for x = 2,
x + 4 = 2 + 4 = 6, and not 2
x = 4 is not a solution to the given equation because for x = 4,
x + 4 = 4 + 4 = 8, and not 2
m 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 …
m + 10 − − − − − − − − − − −
t 3 4 5 6 7 8 9 10 11 …
5t − − − − − − − − − −
(c) Complete the table and find the solution of the equation
z/3 = 4 using the table.
z 8 9 10 11 12 13 14 15 16 …
3 − − − − − − −
m−7 − − − − − − − − − −
Solution:
m m + 10
1 1 + 10 = 11
2 2 + 10 = 12
3 3 + 10 = 13
4 4 + 10 = 14
5 5 + 10 = 15
6 6 + 10 = 16
7 7 + 10 = 17
8 8 + 10 = 18
9 9 + 10 = 19
10 10 + 10 = 20
By inspection, we can find that m = 6 is the solution of the
above equation as for m = 6, m + 10 = 6 + 10 = 16
(b) For 5t, the table can be constructed as follows.
t 5t
3 5 × 3 = 15
4 5 × 4 = 20
5 5 × 5 = 25
6 5 × 6 = 30
7 5 × 7 = 35
8 5 × 8 = 40
9 5 × 9 = 45
10 5 × 10 = 50
11 5 ×11 = 55
z
8
10
11
12
13
14
15
16
5 5−7=−2
6 6−7=−1
7 7−7=0
8 8−7=1
9 9−7=2
10 10 − 7 = 3
11 11 − 7 = 4
12 12 − 7 = 5
13 13 − 7 = 6
Solution:
Solution:
Number of girls = 20
Number of boys = 15
Total number of students = 20 + 15 = 35
Solution:
students =
Solution:
Number of triangles = 3
Number of circles = 2
Number of squares = 2
Total number of figures = 7
(a) Ratio of the number of triangles to the number of circles =
rectangle =
(c) Ratio of the number of circles to all the figures in the
rectangle =
Solution:
Solution:
Solution:
(a)
(b)
(c)
(d)
Solution:
(a) 30 min =
Required ratio =
(b) 40 cm to 1.5 m
1.5 m = 150 cm
Required ratio =
(c) 55 paise to Re 1
Re 1 = 100 paise
Required ratio =
(d) 500 mL to 2l
1l = 1000 mL
2l = 2000 mL
Required ratio =
Solution:
Solution:
Ratio required =
Solution:
Solution:
Cost of 1 pen =
Cost of 8 ball pens = Rs 56
Required ratio =
Solution:
(i) Length = 50 m
Solution:
Ratio of ages =
Therefore, mother wants to divide Rs 36 in a ratio of 5 : 4.
Terms of 5 : 4 are 5 and 4.
Sum of these terms = 5 + 4 = 9
Shreya will get of the total money and Bhoomika will get
of it.
Solution:
Required ratio =
(b) Two years ago, the age of the son was 12 years and the age
of the father was 42 − 2 = 40 years
Required ratio =
(c) After 10 years, the age of the father and son will be 52
years and 24 years respectively.
Required ratio =
(d) 12 years ago, the father was 30 years old.
At that time, age of son = 14 − 12 = 2 years
Required ratio =
Exercise 12.2
Solution:
Therefore, 4: 6 = 8: 12
Hence, these are in proportion.
(f) 33, 44, 75, 100
Solution:
As ,
Therefore, True
(e) 5.2: 3.9:: 3: 4
As ,
Therefore, 5.2: 3.9 ≠ 3: 4
Hence, False
(f) 0.9: 0.36:: 10: 4
True
(b) 7.5 l: 15 l = 5 kg: 10 kg
True
(c) 99 kg: 45 kg = Rs 44: Rs 20
True
(d) 32 m: 64 m = 6 sec: 12 sec
True
(e) 45 km: 60 km = 12 hrs: 15 hrs
False
25 cm = = 0.25 m
Solution:
Cost of 1 m cloth =
Therefore, cost of 5 m cloth = 42 × 5 = Rs 210
Solution:
Solution:
Cost of 1 kg wheat =
Therefore, cost of 8 kg wheat = 6.10 × 8 = Rs 48.80
(b) Wheat purchased in Rs 30.50 = 5 kg
Wheat purchased in Re 1 =
Solution:
Solution:
Solution:
= 10 bananas
Thus, 10 bananas can be purchased for Rs 12.50.
Weight of 72 books = 9 kg
Weight of 1 book =
Solution:
Solution:
∴ Price of 1 pen =
Manish purchased 7 pens for Rs 84.
∴ Price of 1 pen =
Therefore, Manish got the pens cheaper.
Solution:
Solution:
line, ?
Solution:
Solution:
(a) Yes
(b) Yes
(c) No
(d) Yes
(e) Yes
(f) Yes
Line of symmetry is shown in the following figures.
Solution:
(b)
(c)
(d)
(e)
(f)
Solution:
Exercise 13.2
Solution:
(i)
(c) (d)
Solution:
Equilateral
3
triangle
Square - -
Rectangle - -
Isosceles
- -
triangle
Rhombus - -
Circle - -
Solution:
Equilateral
3
triangle
Square 4
Rectangle 2
Isosceles
1
triangle
Rhombus 2
Circle Infinite
Solution:
Solution:
Solution:
(a) A, H, I, M, O, T, U, V, W, X, Y
(b) B, C, D, E, H, I, K, O, X
(c) F, G, J, L, N, P, Q, R, S, Z
Solution:
Solution:
Try for
Solution:
Solution:
Solution:
The required circle can be drawn as follows.
Step 1
First, open the compasses for the required radius 4 cm.
Step 2
Mark a point ‘O’ where we want the centre of the circle to be.
Step 3
Place the pointer of compasses on O.
Step 4
Turn the compasses slowly to draw the circle.
Step 5
Now, open the compasses for 2.5 cm.
Step 6
Again put the pointer of the compasses on point ‘O’ and turn
the compasses slowly to draw the circle.
Solution:
Here, OD = OE = OF = OG = radius r
In this quadrilateral DFEG, the diagonals are equal and
perpendicular to each other. Also, since these are bisecting
each other, it will be a square.
The length of the sides of the quadrilateral so formed can be
measured to check our answers.
Solution:
Here, point A and B are the centres of these circles and these
circles are intersecting each other at point C and D.
In quadrilateral ADBC,
AD = AC (Radius of circle centered at A)
BC = BD (Radius of circle centered at B)
As radius of both circles are equal, therefore, AD = AC = BC
= BD
Hence, is a rhombus and in a rhombus, the
Exercise 14.2
Solution:
(2) Place the compasses on the zero mark of the ruler. Open it
to place the pencil up to the 5.6 cm mark.
Solution:
(4) Now, put the ruler along with this line such that 0 mark of
the ruler will match with point C.
of .)
Solution:
(3) Again put the pointer on point X and draw an arc to cut
line l again at
Q.
Solution:
Exercise 14.3
Solution:
is twice that of .
Solution:
.
(1) Let be the given line segment.
(5) Now, put the pointer on point X and again draw an arc with
the same radius as before, to cut the line l at point Q.
Exercise 14.4
Solution:
(1) Draw the given line segment and mark any point M
on it.
Solution:
(1) Take the given line segment and mark any point R
outside .
(2) Place a set square on such that one arm of its right
(3) Place the ruler along the edge opposite to the right angle of
the set square.
(4) Hold the ruler fixed. Slide the set square along the ruler till
the point R touches the other arm of the set square.
(5) Draw a line along this edge of the set square which will be
passing through R. It is the required line, which is
perpendicular to .
Solution:
Exercise 14.5
Solution:
Solution:
(3) With the same radius as before, draw another circle using
compasses while taking point Q as centre. Let it cut the
previous circle at R and S.
length of .
(3) With the same radius as before, draw another circle using
compasses while taking point Y as centre. Let it cut the
previous circle at A and B.
of .
double of .
Or, 2MX = XY
Solution:
equal parts of .
By measuring these line segments with the help of ruler, we
will find that each is of 3.2 cm.
Solution:
(5) Taking T as centre and with radius TP, draw a circle which
will also pass through Q. It is the required circle.
Solution:
Solution:
Solution:
(1) Mark any point C on the sheet. Now, by adjusting the
compasses up to
4 cm and by putting the pointer of compasses at point C, turn
the compasses slowly to draw the circle. It is the required
circle of 4 cm radius.
(3) Taking A and B as centres and with radius more than half
(4) Taking C and D as centres and with radius more than half
Solution:
(3) Taking O and A as centres and with radius more than half
of OA, draw arcs on both sides of OA. Let these be
intersecting at C and D. Join CD.
(4) Similarly, we can find the perpendicular bisector of
Exercise 14.6
Solution:
Solution:
Solution:
Solution:
Solution:
(a) 60°
The below given steps will be followed to construct an angle
of 60°.
(1) Draw a line l and mark a point P on it. Now, taking P as
centre and with a convenient radius, draw an arc of a circle
which intersects line l at Q.
(2) Taking Q as centre and with the same radius as before,
draw an arc intersecting the previously drawn arc at point R.
(3) Join PR which is the required ray making 60° with line l.
(b) 30°
The below given steps will be followed to construct an angle
of 30°.
(1) Draw a line l and mark a point P on it. Now taking P as
centre and with convenient radius, draw an arc of a circle
which intersects line l at Q.
(2) Taking Q as centre and with the same radius as before,
draw an arc intersecting the previously drawn arc at point R.
(3) Now, taking Q and R as centre and with radius more than
½ of RQ, draw arcs to intersect each other at S. Join PS which
is the required ray making 30° with line l.
(c) 90º
The below given steps will be followed to construct an angle
of 90°.
(1) Draw a line l and mark a point P on it. Now taking P as
centre and with a convenient radius, draw an arc of a circle
which intersects line l at Q.
(2) Taking Q as centre and with the same radius as before,
draw an arc intersecting the previously drawn arc at R.
(3) Taking R as centre and with the same radius as before,
draw an arc intersecting the arc at S (see figure).
(4) Taking R and S as centre, draw an arc of same radius to
intersect each other at T.
(5) Join PT, which is the required ray making 90° with line l.
(d) 120º
The below given steps will be followed to construct an angle
of 120°.
(1) Draw a line l and mark a point P on it. Now taking P as
centre and with a convenient radius, draw an arc of a circle
which intersects line l at Q.
(2) Taking Q as centre and with the same radius as before,
draw an arc intersecting the previously drawn arc at R.
(3) Taking R as centre and with the same radius as before,
draw an arc intersecting the arc at S (see figure).
(4) Join PS, which is the required ray making 120° with line l.
(e)45º
The below given steps will be followed to construct an angle
of 45°.
(1) Draw a line l and mark a point P on it. Now taking P as
centre and with a convenient radius, draw an arc of a circle
which intersects line l at Q.
(2) Taking Q as centre and with the same radius as before,
draw an arc intersecting the previously drawn arc at R.
(3) Taking R as centre and with the same radius as before,
draw an arc intersecting the arc at S (see figure).
(4) Taking R and S as centres, draw arcs of same radius to
intersect each other at T.
(5) Join PT. Let it intersect the major arc at point U.
(6) Taking Q and U as centres, draw arcs with radius more
than ½ of QU to intersect each other at V. Join PV.
PV is the required ray making 45° with the given line l.
(f) 135°
The below given steps will be followed to construct an angle
of 135°.
(1) Draw a line l and mark a point P on it. Now taking P as
centre and with a convenient radius, draw a semi-circle which
intersects line lat Q and R.
(2) Taking R as centre and with the same radius as before,
draw an arc intersecting the previously drawn arc at S.
(3) Taking S as centre and with the same radius as before,
draw an arc intersecting the arc at T (see figure).
(4) Taking S and T as centre, draw arcs of same radius to
intersect each other at U.
(5) Join PU. Let it intersect the arc at V. Now taking Q and V
as centres and with radius more than ½ of QV, draw arcs to
intersect each other at W.
(6) Join PW which is the required ray making 135° with line l.
Solution:
Solution:
Solution:
Solution: