Inventories Problems 4-1. (Hamster Company) Include Exclude
Inventories Problems 4-1. (Hamster Company) Include Exclude
Inventories Problems 4-1. (Hamster Company) Include Exclude
INVENTORIES
PROBLEMS
FIFO
Cost of ending inventory:
275 x 11.75 3,231.25
25 x 11.00 275.00 3,506.25
Gross profit:
Sales 6,505.00
Less cost of goods sold 4,550.00 1,955.00
Weighted average
Cost of ending inventory:
Cost of goods available for sale 8,056.25
Number of units available for sale ÷ 725
Weighted average cost per unit 11.11
Units in ending inventory x 300 3,333.00
27
Chapter 4 - Inventories
Gross profit:
Sales 6,505.00
Less cost of goods sold 4,726.25 1,778.75
Moving average
Cost of ending inventory:
Inventory, January 1 250 x 10.50 = 2,625.00
Purchase, March 7 200 x 11.00 = 2,200.00
Total 450 x 10.72 = 4,825.00
Sale, May 20 (120 x 10.72 = 1,286.40)
Sale, June 30 ( 55 x 10.72 = 589.60)
Balance 275 x 10.72 = 2,949.00
Purchase, July 15 275 x 11.75 = 3,231.25
Total 550 x 11.24 = 6,180.25
Sale, September 17 (250 x 11.24 = 2,810.00)
Balance 300 x 11.24 = 3,370.25
Gross profit:
Sales 6,505.00
Less cost of goods sold 4,686.00 1,819.00
28
Chapter 4 - Inventories
29
Chapter 4 - Inventories
(b)
Product X Product Y
Sales price (effective 2014) 90% x previous SP P135.00 P111.60
Estimated selling cost (13.50) (11.16)
Net realizable value P121.50 P100.44
Lower of cost and net realizable value, per unit P121.50 P98
Number of units in ending inventory 2,900 units 1,000 units
Inventory value at lower of cost and NRV P352,350 P98,000
Total inventory value at December 31, 2013 352,350+98,000 = P450,350
30
Chapter 4 - Inventories
4-18.
Estimated cost of goods sold (705,000 – 18,000)/ 1.20 P572,500
Add Inventory at July 20, 2013 205,000
Cost of goods available for sale P777,500
Less net purchases for the period (650,000 – 12,000 + 6,000) 644,000
Estimated cost of June 30, 2013 inventory P133,500
31
Chapter 4 - Inventories
32
Chapter 4 - Inventories
(2) FIFO retail (exclude the beginning inventory in computing the cost ratio)
337,680/469,000 = 72%
Ending inventory at FIFO cost 72% x P290,000 = P208,800
33
Chapter 4 - Inventories
Problems
MC22 D 90,000 x .80 x ..90 = 64,800; 64,800 + 5,000 = 69,800
MC23 C 150,000 x .85 x .90 x .95 = 109,012.50
MC24 A 109,012.50 x .98 = 106,832.25
MC25 B 3,280,000 + 900,000– 80,000 = 4,100,000 x 3% =123,000; 123,000–27,000=96,000
MC26 D 1,500,000 + 50,000 = 1,550,000
MC27 B (b) 450,000 ÷ 1.5 = 300,000; (d) 600,000 + 60,000 = 660,000
(e) 300,000 ÷ 1.5 = 200,000 + 30,000 = 230,000
3,000,000 + 300,000 + 660,000 + 230,000) = 4,190,000
MC28 C 5,000,000 + 80,000 + 800,000 – 25,000 = 5,855,000
MC29 B 77,500 + 6,000 = 83,500
MC30 C 550,000 + 90,000 + 380,000 + 450,000 + (150,000 x .80) = 1,590,000
MC31 C 104,000 ÷ 1.3 = 80,000; 80,000 x .30 = 24,000
24,000 + 56,000 + (32,500 – 25,000) = 87,500
MC32 A (3,000 x 35) + (2,000 x 36) + (1,000 x 37) = 214,000 Sales
(4,000 x 25) + (2,000 x 26) = 152,000 CGS; 214,000 – 152,000 = 62,000
MC33 C (1,600 x 8) + (4,800 x 9.60) = 58,880; 58,880 ÷ 6,400 = 9.20
MC34 B Confidence: cost 22; NRV = 30 – 3 = 27; lower is 22
Positive attitude: cost 55; NRV = 80 – 28 = 52; lower is 52
MC35 C (1,000 x 25)+(2,000 x 36)+(3,000 x 120) +(4,000 x 18) =529,000
MC36 C 600,000 + 1,500,000 – (2,240,000 ÷ 1.4) = 500,000
MC37 C 2,550,000 + 250,000 – 300,000 = 2,500,000 Purchases
2,800,000 + 900,000 – 700,000 = 3,000,000 Sales
3,000,000 ÷ 1.25 = 2,400,000 CGS
180,000 + 2,500,000 – 2,400,000 = 280,000; 280,000 – 110,000 =170,000 short
MC38 B CGS-2011 = 1,040,000; CGS-2012 =1,550,000; total CGS (2011 and 2012) = 2.59M
2011 and 2012 sales = 1,700,000 + 2,000,000 = 3,700,000; 2.59/3.7 = 70%
520,000 + 2,180,000 – (2,500,000 x 70%) = 950,000
950,000 – (70% x 150,000) – 95,000 = 750,000
MC39 D 408,8976 ÷ 524,200 = 78%; 450,200 – 5,100 = 445,100; 445,100 x 78% = 347,178
105,650 + (378,245 – 10,295) = 473,600; 473,600 - 347,178 =126,422
126,422 – 69,738 – 5,000 = 51,684
MC40 C 400,000 + 1,280,000 –740,000 = 940,000 Direct materials used
940,000 + 960,000 + (50%x 906,000) = 2,380,000 Total mfg. Cost
4,000,000 x 75% = 3,000,000 Cost of goods sold
3,000,000 + 1,310,000 – 1,500,000 = 2,810,000 Cost of goods avail for sale
2,380,000 + 1,100,000 – 2,810,000 = 670,000
MC41 C 617,000 + 1,281,000 – 21,000 + 31,000 = 1,908,000 Avail for sale at cost
1,057,000 + 2,158,000 – 35,000 = 3,180,000 Avail for sale at retail
1,908,000 ÷ 3,180,000 = 60% Cost to retail ratio
3,180,000 – 2,365,000 + 62,000 = 877,000; 877,000 – 780,000 = 97,000
97,000 x 60% = 58,200
MC42 D 47,075 + 213,327 + 3,400 = 263,802 Avail for sale at cost
70,025 + 306,375 = 18,900 – 7,800 – 10,640 = 376,860 Avail for sale at retail
263,802 ÷ 376,860 = 70%; 320,500 x 70% = 224,350
MC43 A 376,860 – 320,500 = 56,360; 56,360 – 39,390 = 16,970; 16,970 x 70% = 11,879
MC44 C 23,000 + 120,000 = 143,000; 60,000 + 220,000 + 20,000 – 40,000 = 260,000
260,000 – 180,000 = 80,000; 143,000/260,000 = 55%; 55,000 P 80,000 =44,000
MC45 D 600,000 – 10,000 – 4,000 – 100,000 = 486,000
34