ch13 PDF
ch13 PDF
ch13 PDF
Mini Case: 13 - 1
d. Value-based management is the systematic application of the corporate value model to a companys decisions. The four value drivers are the growth rate in sales (g), operating profitability (OP=NOPAT/Sales), capital requirements (CR=Capital/Sales), and the weighted average cost of capital (WACC). Return on Invested Capital (ROIC) is NOPAT divided by the amount of capital that is available at the beginning of the year. e. Managerial entrenchment occurs when a company has such a weak board of directors and has such strong anti-takeover provisions in its corporate charter that senior managers feel there is very little chance that they will be removed. Non-pecuniary benefits are perks that are not actual cash payments, such as lavish offices, memberships at country clubs, corporate jets, and excessively large staffs. f. Targeted share repurchases, also known as greenmail, occur when a company buys back stock from a potential acquiror at a higher than fair-market price. In return, the potential acquiror agrees not to attempt to take over the company. Shareholder rights provisions, also known as poison pills, allow existing shareholders in a company to purchase additional shares of stock at a lower than market value if a potential acquiror purchases a controlling stake in the company. A restricted voting rights provision automatically deprives a shareholder of voting rights if the shareholder owns more than a specified amount of stock. g. A stock option allows its owner to purchase a share of stock at a fixed price, called the exercise price, no matter what the actual price of the stock is. Stock options always have an expiration date, after which they cannot be exercised. A restricted stock grant allows an employee to buy shares of stock at a large discount from the current stock price, but the employee is restricted from selling the stock for a specified number of years. An Employee Stock Ownership Plan, often called an ESOP, is a type of retirement plan in which employees own stock in the company. 13-2 The first step is to find the value of operations by discounting all expected future free cash flows at the weighted average cost of capital. The second step is to find the total corporate value by summing the value of operations, the value of nonoperating assets, and the value of growth options. The third step is to find the value of equity by subtracting the value of debt and preferred stock from the total value of the corporation. The last step is to divide the value of equity by the number of shares of common stock. A company can be profitable and yet have an ROIC that is less than the WACC if the company has large capital requirements. If ROIC is less than the WACC, then the company is not earning enough on its capital to satisfy its investors. Growth adds even more capital that is not satisfying investors, hence, growth decreases value. Entrenched managers consume to many perquisites, such as lavish offices, excessive staffs, country club memberships, and corporate jets. They also invest in projects or acquisitions that make the firm larger, even if they dont make the firm more valuable. Stock options in compensation plans usually are issued with an exercise price equal to the current stock price. As long as the stock price increases, the option will become valuable, even if the stock price doesnt increase as much as investors expect.
13-3
13-4
13-5
Mini Case: 13 - 2
13-1
NOPAT = EBIT(1 - T) = 100(1 - 0.4) = $60. Net operating WC05 = ($27 + $80 + $106) - ($52 + $28) = $213 - $80 = $133.
Operating capital05 = $133 + $265 = $398. Net operating WC06 = ($28 + $84 + $112) - ($56 + $28) = $224 - $84 = $140.
Operating capital06 = $140 + $281 = $421. FCF = NOPAT - Net investment in operating capital = $100(0.6) - ($421 - $398) = $37.0. 13-2 Value of operations = Vop = PV of expected future free cash flow Vop =
$400,000(1.05) FCF (1 + g) = $6,000,000. = WACC g 0.12 0.05
13-3
a. Vop2 = b.
0 WACC = 12% 1
| |
2 g = 8%
|
3
|
N
|
$100,000
$108,000
Mini Case: 13 - 3
13-4
a. Vop 3 = b. 0
= $713.33. 1 2
| g = 7%
WACC = 13% | |
3
|
4
|
N
|
30
Vop 3
40 = 713.33 753.33
c. Total valuet=0 = $527.89 + $10.0 = $537.89. Value of common equity = $537.89 - $100 = $437.89. $437.89 = $43.79. Price per share = 10.0
13-5
The growth rate in FCF from 2007 to 2008 is g=($750.00-$707.55)/$707.50 = 0.06. $707.55 (1.06) VOp at 2007 = = $15,000. 0.11 0.06 $200,000,000 Vop = $200,000,000 + [0.09 0.10] 0.098 0.05 =$200,000,000 + (-$40,000,000)= $160,000,000. MVA = $160,000,000 - $200,000,000 = -40,000,000. Capital2009 = Sales2009 (0.43)= $129,000,000.
$300,000,000 (1 + 0.05) 0.43 VOp at 2009 = $129,000,000 + 0.06 (0.098) 0.098 0.05 1 + 0.05 = $129,000,000 + [$6,562,500,000][0.020] = $129,000,000 + $130,375,000 = $259,375,000.
13-6
13-7
13-8
Total corporate value = Value of operations + marketable securities = $756 + $77 = $833 million. Value of equity = Total corporate value debt Preferred stock = $833 ($151 + $190) - $76 = $416 million. Total corporate value = Value of operations + marketable securities = $651 + $47 = $698 million. Value of equity = Total corporate value debt Preferred stock = $698 ($65 + $131) - $33 = $469 million. Price per share = $469 / 10 = $46.90.
13-9
Mini Case: 13 - 4
13-10 a. NOPAT2006 = $108.6(1-0.4) = $65.16 NOWC2006 = ($5.6 + $56.2 + $112.4) ($11.2 + $28.1) = $134.9 million. Capital2006 = $134.9 + $397.5 = $532.4 million. FCF2006 = NOPAT Investment in Capital = $65.16 ($532.4 - $502.2) = $65.16 - $30.2 = $34.96 million. b. HV2006 = [$34.96(1.06)]/(0.11-0.06) = $741.152 million. c. VOp at 12/31/2005 = [$34.96 + $741.152]/(1+0.11) = $699.20 million. d. Total corporate value = $699.20 + $49.9 = $749.10 million. e. Value of equity = $749.10 ($69.9 + $140.8) - $35.0 = $503.4 million. Price per share = $503.4 / 10 = $50.34.
Mini Case: 13 - 5