Alexandra Elena Fulaș
Proiecte didactice
învăţământ preșcolar
Recomandate pentru:
examenul de titularizare
examenul de definitivare
inspecţiile la clasă
Portal
[Link]
CUPRINS
pag.
DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE
1. Proiect didactic: Memorizarea – „Crizantema” de Otilia Cazimir . . . . . . . . . 5
2. Proiect didactic: Convorbirea – „Ce știm despre anotimpul
primăvara?” . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 13
3. Proiect didactic: Povestirea educatoarei– „Povestea puiului de tren” . . . 25
4. Proiect didactic: Repovestirea – „Povestea puiului de tren” . . . . . . . . . . . . . 35
5. Proiect didactic: Lectura educatoarei – „Ursul păcălit de vulpe” . . . . . . . . 45
6. Proiect didactic: Joc didactic – „Eu spun una, tu spui multe!” . . . . . . . . . . . 55
DOMENIUL ȘTIINȚĂ – CUNOAȘTEREA MEDIULUI
1. Proiect didactic: Observarea – „Fluturele” . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 65
2. Proiect didactic: Lectura după imagini – „Camera prietenului meu” . . . . 77
3. Proiect didactic: Joc didactic – „E legumă sau e fruct?” . . . . . . . . . . . . . . . . . 87
DOMENIUL ȘTIINȚĂ – ACTIVITĂȚI MATEMATICE
1. Proiect didactic: Exercițiu cu material individual – „Sortează cuburile
în funcție de mărime” . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 97
2. Proiect didactic: Joc didactic – „Așază-mă la floarea mea!” . . . . . . . . . . . . 105
3. Proiect didactic: Joc logico-matematic – „Cum arată această piesă?” . . . 115
4. Proiect didactic: Joc exercițiu – „Cu florile ne jucăm, pe Zână să o
salvăm!” . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 125
DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV
1. Proiect didactic: Pictură – „Drapelul României” . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 135
[Link] 3
Proiecte didactice învăţământ preşcolar
2. Proiect didactic: Desen – „Fluturele” . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 145
3. Proiect didactic: Modelaj – „Mărul” . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 155
DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE – ACTIVITATE PRACTICĂ
1. Proiect didactic: Colaj – „Ursul păcălit de vulpe – scenă din poveste” . . 165
DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE – EDUCAȚIE PENTRU SOCIETATE
1. Proiect didactic: Joc didactic – „Așa da, așa nu!” . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 175
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE
1. Proiect didactic: Joc cu text și cânt – „Ursul doarme și visează” . . . . . . . . 185
2. Proiect didactic: Joc muzical – „Bat din palme” . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 193
3. Proiect didactic: Joc de mișcare – „Fluturașii la flori” . . . . . . . . . . . . . . . . . 203
4. Proiect de activitate: Jocul de rol . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 211
5. Proiect de activitate: Jocul de creație . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 217
6. Proiect de activitate: Dramatizarea . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 223
7. Proiect de activitate: Audiția muzicală . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 231
BIBLIOGRAFIE . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 237
4 [Link]
PROIECT DIDACTIC
Domeniul Limba˘ s,i Comunicare
Memorizarea
„Crizantema”
de Otilia Cazimir
Proiecte didactice învăţământ preşcolar
Proiect didactic
Grupa mare
Tema anuală: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiectului: „Bogățiile toamnei”
Tema săptămânală: „Flori de toamnă”
Domeniul de activitate: Domeniul Limbă și Comunicare
Tema activității: „Crizantema” de Otilia Cazimir
Tipul activității: Transmitere și însușire de noi cunoștințe
Forma de realizare: Memorizare
Scopul activității: Exersarea capacității de reproducere a unui text liric
Obiective operaţionale – Pe parcursul și la finalul activității, copiii vor fi capabili:
O1 – Să audieze cu atenție poezia; obiectivul se consideră realizat dacă toți copiii
reușesc să rețină titlul și autorul poeziei.
O2 – Să extragă mesajul educativ al poeziei; obiectivul se consideră realizat dacă toți
copiii reușesc să înțeleagă mesajul poeziei.
O3 – Să exprime în propriile cuvinte sensul celor două noi sintagme: „gingașă”, „re-
varsă”; obiectivul se consideră realizat dacă toți copiii exprimă în cuvinte proprii sensul
celor două cuvinte noi: „gingașă” și „revarsă”.
[Link] 7
Proiecte didactice învăţământ preşcolar
O4 – Să recite corect și expresiv poezia, respectând intonația, ritmul și pauza; obiectivul
se consideră realizat dacă toți copiii reușesc să redea cel puțin o strofă din poezie, res-
pectând intonația, ritmul și pauza.
Strategii didactice
Metode și procedee: expunerea, conversația, explicația
Material didactic: scrisoare, crizanteme, vază pentru flori, recompense
Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe
Locul desfășurării activității: sala de grupă
Durata activității: 25-30 minute
Bibliografie:
– Volum de poezii, Otilia Cazimir, Editura Vizual, București, 1996;
– „Curriculum pentru educație timpurie”, M.E.C.I., 2019.
8 [Link]
Proiecte didactice învăţământ preşcolar
Scenariu didactic
Se asigură condițiile necesare unei bune desfășurări a activității instructiv-educa-
tive. Se aerisește sala de grupă și se pregătesc materialele didactice necesare pentru
desfășurarea activității.
Educatoarea captează atenția copiilor prin intermediul descoperirii unei vaze cu
crizanteme, în care se ascunde o scrisoare, primită de la Zâna Toamnă. Aceasta le-a
pregătit o poezie frumoasă despre crizanteme.
Se va comunica copiilor titlul poeziei, autorul poeziei și obiectivele activității, pe
înțelesul copiilor. La sfârșitul activității, copiii vor reuși să recite poezia singuri. Se
efectuează câteva exerciții de pregătire vocală: „nani, nani”, „vrum, vrum”, „poc, poc”.
Se va face o recitare model a poeziei de către educatoare, care trebuie să respecte in-
tonația, mimica, ritmul și pauzele. Poezia va fi învățată pe strofe (unități logice). Edu-
catoarea va repeta singură prima strofă de mai multe ori, apoi, împreună cu unul sau
doi copii. Se va trece la recitarea următoarei strofe, care va fi repetată împreună cu
prima, apoi se va face repetarea acestora de către câțiva copii. Astfel, va fi redată poezia
integral. Educatoarea se va asigura de înțelegerea textului, de extragerea corectă a
mesajului poetic, iar acolo unde va fi nevoie, va oferi explicațiile necesare.
Copiii vor fi împărțiți în două echipe: echipa fetelor și echipa băieților. Fiecare
echipă va recita, pe rând, poezia. Apoi, fiecare copil va trebui să aleagă câte un cuvânt
dintre cele două noi, respectiv „gingașă” și „revarsă” și să alcătuiască câte o propoziție.
Copiii vor fi întrebați care este titlul și autorul poeziei.
În încheierea activității vor fi făcute aprecieri referitoare la modul în care copiii au
participat la desfășurarea activității. Copiii vor primi recompense – fețe zâmbitoare.
[Link] 9
Proiecte didactice învăţământ preşcolar
Demers didactic
Evenimentul Conținut științific Strategii Evaluare
didactic didactice
1. Moment Asigurarea condițiilor unei bune
organizatoric desfășurări a activității
instructiv-educative.
Aerisirea sălii de grupă, pregătirea
materialelor didactice necesare
pentru desfășurarea activității,
aranjarea mobilierului.
2. Captarea Se va realiza prin intermediul Conversația Frontală
atenției descoperirii unei vaze cu
crizanteme, în care se ascunde o
scrisoare, primită de la Zâna
Toamnă. Aceasta le-a pregătit o
poezie frumoasă despre crizanteme.
3. Anunțarea Se va comunica copiilor titlul Explicația Frontală
temei și a poeziei, autorul poeziei și
obiectivelor obiectivele activității, pe înțelesul
copiilor. La sfârșitul activității,
copiii vor reuși să recite poezia
singuri.
4. Desfăşurarea Se efectuează câteva exerciții de Conversația Frontală
activităţii pregătire vocală: „nani, nani”,
(prezentarea „vrum, vrum”, „poc, poc”. Observația
conţinutului
şi dirijarea Se va face o recitare model a poeziei
învăţării) de către educatoare, care trebuie să Expunerea
10 [Link]
Proiecte didactice învăţământ preşcolar
respecte intonația, mimica, ritmul
și pauzele.
Poezia va fi învățată pe strofe
(unități logice). Educatoarea va
repeta singură prima strofă de mai
multe ori, apoi, împreună cu unul
sau doi copii.
Se va trece la recitarea următoarei
strofe, care va fi repetată împreună
cu prima, apoi se va face repetarea
acestora de către câțiva copii.
Astfel, va fi redată poezia integral.
Educatoarea se va asigura de
înțelegerea textului, de extragerea
corectă a mesajului poetic, iar acolo
unde va fi nevoie, va oferi
explicațiile necesare.
5. Obținerea Copiii vor fi împărțiți în două Conversația Frontală
performanței echipe: echipa fetelor și echipa
și asigurarea băieților. Fiecare echipă va recita, Explicația Individuală
feedbackului pe rând, poezia.
Apoi, fiecare copil va trebui să
aleagă câte un cuvânt dintre cele
două noi, respectiv „gingașă” și
„revarsă” și să alcătuiască câte o
propoziție.
6. Evaluarea Copiii vor fi întrebați care este titlul Conversația Frontală
activității și autorul poeziei.
[Link] 11
Proiecte didactice învăţământ preşcolar
7. Încheierea Vor fi făcute aprecieri referitoare la Conversația Frontală
activității modul în care copiii au participat la
desfășurarea activității. Individuală
Copiii vor primi recompense – fețe
zâmbitoare.
12 [Link]