PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învățământ: Liceul Tehnologic Iacobeni / Școala Primară Stejărișu
DATA: 7.12.2022
CLASA: a IV- a
PROF. ÎNV. PRIMAR : Oancea Elena
ARIA CURRICULARĂ: Om și societate
DISCIPLINA: Educație civică
UNITATEA: Din dragoste pentru țara mea
SUBIECTUL LECȚIEI: Călătorie printre simbolurile Uniunii Europene
FORMA DE REALIZARE: Recapitulare
TIPUL LECȚIEI: Fixare și sistematizare de cunoștințe
SCOPUL LECȚIEI: dezvoltarea capacităţii de a recunoaște și folosi termenii specifici
disciplinelor sociale, de a identifica și analiza rolul simbolurilor statului român și ale Uniunii
Europene
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1. Recunoaşterea locurilor de apartenenţă europeană în care se integrează persoana.
1.2. Identificarea unor elemente relevante pentru apartenenţa la diferite comunităţi (europeană).
1.3. Explorarea unor norme morale care reglementează relaţiile cu ceilalţi oameni.
1.1.   Receptarea unor cântece din folclorul copiilor, colinde, a unor lucrări accesibile din
    patrimonial cultural, cu sesizarea unor diferenţe de natură muzicală şi de mişcare
    corporală/scenică.
1.1.   Realizarea de deducții simple pe baza audierii unui text literar sau informative accesibil
1.2.   Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de
    comunicare previzibile
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- să răspundă la întrebările adresate de învățătoare, valorificându-şi cunoştinţele generale din
diverse domenii, în vederea reactualizării acestora ;
O2- să rezolve corect itemii de pe fişa de lucru, referitoare la cunoştinţele recent acumulate, în
scopul consolidării acestora ;
O3- să recunoască simbolurile Uniunii Europene: steagul, Imnul, Ziua Europei, moneda Euro,
sloganul, precizând rolul acestora;
O4 -să identifice cuvinte cu înţeles opus și cu înţeles asemănător celor date;
O5- să folosească cifrele romane în scrierea numerelor;
O6- să formuleze o opinie proprie cu privire la o temă dată, valorificând totodată informaţiile
primite în text, dar şi experienţa proprie de viaţă;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: observația, conversația, problematizarea, ciorchinele, explicația,
exercițiul, intonarea în colectiv.
RESURSE MATERIALE: fișe de lucru, batoane de ciocolată.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
Resurse umane: 4 de elevi
Resurse temporale: 45 min.
BIBLIOGRAFIE:
    -   ,,Enciclopedia ilustrată: Continente pentru copii, EUROPA”, Ed. Maxim Bit
    -   WIKIPEDIA
    -   DIDACTIC.RO
                                                     SCENARIUL DIDACTIC
                   Ob.                                                                        Strategii didactice                 Evaluare
     Etapele       op.                    Conținut științific
    activității                                                                   Mijloace de     Metode și          Forme de
                                                                                  învățământ       procedee         organizare
1. MOMENT                Creez condiiţiile pentru buna desfăşurare a lecţiei:                     Conversația         Frontal
ORGANIZATORIC            Aerisirea sălii de clasă;
                         Pregătirea materialului didactic.
2. CAPTAREA                   Elevii vor cânta o strofă din Imnul Naţional                        Cântarea în        Frontal     Capacitatea
ATENȚIEI                 „Deșteaptă-te, române!”, apoi vor preciza că acest                        colectiv                      de a intona
                                                                                    Leptop                                       în colectiv
                         cântec reprezintă un simbol al statului român.                           Conversația
                   O1
                         Apoi se va viziona un filmulet pe                                         Exercițiul
                         YouTube: ,,Uniunea Europeană, Istorie și prezent)                          Audiția
3. ANUNȚAREA             Anunț elevii că vom consolida cunoștințele                               Conversația        Frontal
TEMEI ȘI A               referitoare la Uniunea Europeană, simbolurile și
OBIECTIVELOR       O3    rolul acestora, vom rezolva diverse exerciții de pe
                         fișe.
4. RECAPITULAREA         Se va trece la fișa de lucru ( ANEXA 1) pentru a          Anexa 2        Problematiz        Frontal
CUNOȘTINȚELOR            consolida noțiunile despre UE, dând citire                                  area
                   O2    curiozităților de pe ANEXA 2 ( Știați că...)              Anexa 1                                       Capacitatea
                                                                                                  Ciorchinele                    de a extrage
                         Ex 1 și 2 - Se bifează informațiile referitoare la UE,    (Fișa de                                       informații
                   O3                                                               lucru)         Exercițiul       Individual
                         se subliniază varianta corectă                                                                          dintr-un text
                                                                                                                                    audiat
                         Ex 3- Se numesc scopurile urmărite de UE:
                      respectarea drepturilor omului, asigurarea pacii,                                                   Capacitatea
                      lupta impotriva saraciei, libera circulatie in spatiul                                                de a-și
                      UE.                                                      Fișa de lucru   Conversația                 exprima
                                                                               Manualul de                                 propiile
                      Ex 4- Se completează ciorchinele cu simbolurile                                                       păreri
                      UE: ziua, deviza europeană, drapelul, imnul,              ed. Civic
                                                                                               Observația
                      moneda- euro.
5. OBȚINEREA          Ex5- Se scrie cu cifre arabe, apoi romane anul             Manual        Exercițiul    Individual   Capacitatea
PERFORMANȚEI          aderării României la UE și nr actual de țări                                                          de a-și
                 O4   membre.                                                     Caiet                                    exprima
                                                                                 Anexa 2                                   propiile
                      2007- MMVII         28- XXVIII                                                                        păreri
                      Ex6-Elevii vor scrie sinonimele și antonimele
                 O5   cuvintelor date.
                       Se va citi textul din manualul de ed. Civică,
                      pag.28, în urma căreia tragem concluzia că
                      francezii sunt un neam demn, mandri de tara lor.
6. RETENȚIA ȘI        Apoi elevii vor avea de rezolvat individual Ex 7-        Fișă de lucru   Exercițiul     Frontal     Capacitatea
TRANSFERUL                                                                                                                de a rezolva
                 O6   Consideri că românii sunt mândri că sunt europeni?                                     Individual   cerințele de
                      De ce?                                                                                                 lucru
                                                                                               Observația
                      Se vor citi câteva opinii .
                      Elevii vor desena cele două steaguri -al UE și al
                      României, în timp ce ascultă imnul Uniunii
                      Europene.
7. ÎNCHEIEREA         Voi face aprecieri verbale, generale și individuale,     Batoane de      Conversația    Frontal      Aprecieri
ACTIVITĂȚII           la corectitudinea informațiilor transmise și la           ciocolată                                   verbale
                      gradul de participare la activitate.Recompensa
constă în batoane de ciocolată cu steagul României
inscripționat pe ele.
ANEXA 1
                                                             FIȘĂ DE LUCRU
   1. Bifează doar informaţiile legate de Uniunea Europeană:
[_] reprezintă o comunitate de state europene independente;
[_] a luat naştere în anul 1957 sub numele Comunitatea Economică Europeană;
[_] este formată din ţări de pe toate continentele;
[_] a devenit cea mai mare putere economică mondială;
[_] Sediul UE este în Bruxelles ( Belgia).
   2. Subliniază varianta corectă pentru fiecare simbol al UE:
   a) Drapelul europen are:
   -     pe un fond albastru, un cerc format din 12 steluţe galbene;
   -     pe un fond galben, un cerc format din 12 steluţe albastre.
   b) Imnul european este:
   -     “Bolero” de Ravel;
   -     “Oda bucuriei” de Beethoven.
   c) Ziua Europei este
   -     pe 9 mai;
   -     pe 9 iunie.
   3. Numeşte cel puţin trei scopuri urmărite de UE.
   ..........................................................................................................................................................
   ..........................................................................................................................................................
   ..........................................................................................................................................................
   ............................................................
4.
                                                                    Simbolurile
                                                                       UE
5. Scrie cu cifre arabe și romane anul aderării României la UE și numărul actual de țări
     existent în această uniune.
6. Găsiți cuvinte cu înțeles:
     a) asemănător (sinonome):                                               b) opus ( antonime):
           steag -                                                                drepturi -
           țară -                                                                 prieten -
           simbol -                                                               curajos –
7. Consideri că românii sunt mândri că sunt europeni? De ce?
     ....................................................................................................................................................
     ....................................................................................................................................................
     ....................................................................................................................................................
     ....................................................................................................................................................
     ................................................................................
ANEXA 2
                                     ȘTIAȚI CĂ...
   Cea mai populată țară din UE este Germania cu circa 82 000 000 de locutori, iar țara cea
    mai mică este Malta?
   În 2012, Uniunea Europeană a primit Premiul Nobel pentru Pace, pentru contribuția la
    promovarea păcii, reconcilierii, democrației și a drepturilor omului?
   UE are 24 de limbi oficiale, iar documentele importante sunt traduse în toate cele 24 de
    limbi?
   Europa produce 18% din tot petrolul din lume?
   Deviza ,,Unitate în Diversitate” a fost adoptată la 4 mai 2000, după ce s-a organizat un
    concurs numit ,,O deviză pentru Europa”, la care au participat 80 000 de tineri, cu vârste
    cuprinse între 10 și 20 de ani?
   Imnul UE este doar în versiune instrumentală, versurile germane nu au nici un statut
    oficial?
   Cele 12 stele de pe steagul UE simbolizează idealurile de unitate, solidaritate și armonie
    între popoarele UE. În 1953, Consiliul Europei avea 15 membri. În urma discuțiilor au ales
    12 stele ca simbol al perfecțiunii și al plenitudinii, fără conotații politice?
 COLOREAZĂ CORESPUNZĂTOR: