PROIECT DE LECŢIE
Liceul: CNI”Tudor Vianu”
Data: 12.03.2018
Clasa: a-IX-H
Aria curriculară: Matematică, științe și tehnologii
Profesor: Popescu Mirela-Andreea
Obiectul: Biologie
Unitatea de învaţare: Diversitatea lumii vii
Subiectul: Increngatura Bacteriophyta (Bacteriile)
Tipul lecției: mixtă
Scopul lecţiei: dobândirea de către elevi a unor cunoştinţe referitoare la morfologia si fiziologia
unor specii de bacterii, clasificarea acestora si importanta lor practica.
Competenţe specifice:
2.1.   Utilizarea investigaţiei pentru identificarea unor caractere generale ale organismelor si
evidenţierea componentelor si proceselor celulare
3.1.    Reprezentarea lumii vii pe baza modelelor
4.1     Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare
5.1.    Aplicarea în viata cotidiana a cunostintelor referitoare la structurile si organismele cu
potential patogen precum si la actiunea factorilor mutageni.
Obiective operaționale:
La sfârşitul lecției elevii vor fi capabili să:
La sfarsitul lecţiei elevii vor fi capabili :
O1. Sa precizeze alcatuirea unei bacterii
O2. Să clasifice bacteriile dupa forma acestora
O3. Să descrie modul de hranire al bacteriilor
O4. Să defineasca Arhebacteriile si Eubacteriile
O5 Să stabilească importanţa bacteriilor pe baza cunoştinţelor dobandite
Demersul didactic:
a. Resurse procedurale: conversaţia euristică, explicaţia, demonstraţia, observaţia
b. Resurse materiale: manual, atlas, tablă, videoproiector, calculator, mulaje,
c. forma de activitate: frontal, individual
Metode de evaluare: evaluare formativă prin fişe individuale de lucru
Locul desfӑşurӑrii lecţiei: laboratorul de biologie
Bibliografie: Mohan GH., Corneanu G., Ardelean A., Manual de biologie pentru clasa a IX a,
Editura Corint, Bucureşti 2008
Hutanu Elena, manual de biologie pentru clasa a IX a, Editura Didactica si Pedagogica,
Bucureşti, 2008
Surse internet
   DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
MOMENT COMP ACTIVITATEA              ACTIVITATEA METOD EVALU              TIMP  OBSERV
ELE     ETENŢ PROFESORULUI           ELEVILOR             E         ARE   ALOCA AȚII
LECȚIEI E                                                 UTILIZA         T
        SPECIF                                            TE/
        ICE                                               MATERI
                                                          AL
                                                          DIDACTI
                                                          C
                                                          UTILIZA
                                                          T
1.             Pregătește materialul Îşi       pregătesc Conversați       1 min
Organizare     didactic.             cărţile şi caietele. a
a clasei       Notează în catalog
               elevii absenţi.
2.            Adresează elevilor      Răspund la         Conversați Orală   5 min
Verificarea   întrebări:              întrebările        a
cunoștințel                           profesorului:sunt
or            Ce sunt virusurile?     entităţi
anterioare
                                      infecţioase, ,para
                                      zite intracelular,
                                      lipsite de
                                      organizare
                                      celulara
                                       a. sferica -
              Ce forma au             virusul gripal)
              virusurile ?
                                      b. cilindrice
                                      (VMT, virusul
                                      mozaicat al
                                      tutunului)
                                      c. sub forma unui
                                      ac cu gămălie
                                      (spre ex.
                                      Bacteriofagul T4
                                      al bacteriilor)
                                      - indica pe mulaj
                                      la exterior au o
                                      capsida proteica
                                      formata       din
                                      capsomere si la
                                      interior material
                                      genetic    (ADN
              Puteti identifica pe    sau ARN)
              mulaje structura unui
              virus ?
                                         -   Virion
              Care sunt stadiile de
                                         -   Virus
              existenta a unui
                                             vegetativ
              virus ?
                                         -   Provirus
                                         -   Ribo sau
                                             dezoxirib
              Clasificarea                   ovirusuri
              virusurilor ?
3.            Arata elevilor mai       Prezintă           Conversaţi Orală   3 min
Captarea      multe imagini la         informaţiile       a euristică
atenției      retroproiector.          cerute
              Solicită apoi elevilor
              să deducă ce lecţie      emit     ipoteze
              vor studia               afirmând că vor
                                       învăţa    despre
                                       bacterii
4.            Anunţă şi scrie pe       Notează în caiete Explicația          2 min
Anunțarea     tablă tema lecţiei şi    titlul lecţiei şi Conversați
temei și a    prezintă obiectivele     urmăresc          a
obiectivelo   lecţiei.                 obiectivele.
r
5.          O1   Imparte clasa în trei         Prima grupa        Conversați Orală   25 min
Dirijarea        grupe si le traseaza       spune ce au scris     a euristică
învățării   O2   sarcini: cere primei       si          noteza    Explicația
                 grupe sa alcatuiasaca                            Învățarea
                                            informatiile
                 o lista cu tot ceea ce                           prin
            O3   stiu despre bacterii,      bacteriile    sunt    descoperir
                 celei     de-a    doua     procariote, sunt      e
            O4   grupe sa alcatuiasca       alcatuite      din    Manual
            O5   o lista cu tot ceea ce     perete     celular,
                 vor     afle    despre     membrana
                 bacterii, iar celei de-    celulara,
                 a treia grupe sa
                                            citoplasma,
                 citeasca textul din
                 manual.                    nucleoid,sunt
                 Profesorul                 unicelulare sau
                 construieste               coloniale,      se
                 scheletul lectiei la       intalnesc pe toata
                 tabla, urmand ca           suprafata
                 schema       sa      fie   Pamantului, sunt
                 completata           cu
                                            cele mai vechi
                 ajutorul elevilor.
                    Profesorul              forme de viata,
                 completeaza cea de-a       se reproduc prin
                 doua coloana cu            diviziune
                 intrebarile                directa).
                 identificate de elevii
                 din a doua grupa,          Elevii care au
                 intrebari             ce   citit textul din
                 evidentiaza nevoile        manual, observa
                 de     invatare     ale
                                            materialele
                 elevilor în legatura
                 cu tema abordata.          indicate         de
                    Elevii           fac    profesor (suport
                 comparatie intre ceea      ppt), identifica
                 ce     stiau    despre     intrebarile     din
                 bacterii, tipul si         coloana a doua la
                 continutul                 care s-au gasit
                 intrebarilor
                                            raspunsurile în
                 formulate si ceea ce
                 au     invatat     prin    text si il ajuta pe
                 lecturarea textului si     profesor         sa
                 prin        activitatile   completeze
                 desfasurate.               schema lectiei.
6. Fixarea      Distribuie     elevilor Sunt atenți şi Explicația Orală     10 min
cunoștințel     fişe de lucru            completează     Conversați
or                                       fişele de lucru a,
                                                         problemati
                                                         zarea
7.              Se realizează pe tot Răspund             Explicația Orală
Evaluarea       parcursul orei. Elevii întrebărilor.     Conversați
                activi vor fi notati.                    a
8.    Tema C4   Anunta            tema Sunt atenți și Conversați            3 min
pentru          “Elaborati o analiza solicită lămuriri, a
acasă           comparativa       intre acolo unde este
                                         cazul.
                virusuri si bacterii
                avand in vedere tipul
                de celula, nutritie, si
                modul                 de
                reproducere”
                Comentează
                răspunsurile elevilor
                Face aprecieri asupra
                activităţii clasei
                                        SCHEMA LECŢIEI
Bacteriile sunt organisme unicelulare sau coloniale
Mediul de viaţă: -acvatic
                -   aerian
                -   terestru
                -   în organismul plantelor, animalelor şi omului
Alcătuirea bacteriilor: - prezintă perete celular (pot aavea la exteriorul peretelui o capuslă
gelationasă)
                        - membrană
                        - citoplasmă
                        - nu prezintă nucleu individualizat (nucleoid)
                        - pot avea unul sau mai multi cili, dispuşi de jur împprejurul celulei sau
numai la capete
Clasificarea bacteriilor:
1. După formă:          -coci- formă sferică
                        -bacili-formă de bastonaş
                        -spirili- formă de spirală
                       - vibrioni- formă de virgulă
Pot forma colonii: - diplococci
- stafilococi (aspect de ciorchine)
- streptococi (sub formă de şiraguri)
Hrănirea:-heterotrofă – saprofită
                          -parazită
                         - autotrofă – chemosinteză
                         - simbioză
Înmulţirea:     - prin diviziune directă (amitoză)
                -      prin spori (în condiţii nefavorabile)
Cuprind două grupe: Arhebacteriile (în medii lipsite de oxigen) – mwtalogene si halofile (traiesc
in medii bogate in saruri) şi Eubacteriile
Clasificarea Eubacteriilor
În funcţie de fiziologie:
a. bacterii fermentative – produc fermentaţie lactică (Lactobacillus bulgaricus), acetică (ex.
Mycoderma aceti)
b. bacterii fixatoare de azot – trăiesc în rădăcinile plantelor leguminoase, formând nodozităţi
(ex. Rhizobium leguminosarum)
c. bacterii de putrefacţie – descompun resturile organice – bacterii saprofite
d. bacterii chimiosintetizante (bacterii sulfuroase, nitrificatoare)
e. bacterii fotogene
f. bacterii cromogene
h. bacterii patogene – produc boli numite bacterioze. Ex. La plante râia neagră a cartofului,
cancerul bacterian al pomilor, la animale şi om (holera, febra tifoidă, tuberculoza, ciuma,
sifilisul)
Importanţa: - descompun material organică- bacteriile de putrefacţie
                -      înbogăţesc solul cu azotaţi- bacteriile fixatoare de azot
                -      ajută la transformarea laptelui în iaurt- bacteriile fermentative
                -      acrirea murăturilor
                 -     oţetirea vinului
                 -     unele produc boli la om- difteria, tuberculoza, holera, amigdalita
                       Fişa de evaluare
            2p I. Asociaţi noţiunile din cele două coloane:
                          A                                                    B
                      1.bacterii halofile                            a. bacterioză
                      2. Streptococcus lactis                        b. arhebacterii
                      3. tuberculoză                                 c. bacterii fermentative
                      4. hepatită                                    d. boala produsă de un virus
    3p II. Stabiliţi valoarea de adevăr a următoarelor propoziţii. Modificaţi propoziţiile false,
    astfel încât să devină adevărate. Nu se acceptă negaţiile.
            1.   Bacteriile sunt încadrate în regnul Plante.
            2.   Sifilisul este o boală produsă de un virus.
            3.   Bacteriile de putrefacţie au nutriţie saprofită.
            4.   Bacteriile se reproduc îîn condiţii nefavorabile prin amitoză.
3p III. Încercuiţi răspunsul corect:
1. Bacteriile:
a. sunt organisme pluricelulare
b. au nucleu delimitat de membrană nucleară
c. majoritatea au nutriţie heterotrofă
d. au perete celular
2. Bacteriile sulfuroase au nutriţie:
a. heterotrofă-absorbtivă
b. autotrofă-chimiosinteză
c. heterotrofă-ingestivă
d. autotrofă-fotosinteză
3. Bacteriile halofile:
a. trăiesc în medii sărace în săruri
b. produc gaz metan
c. fac parte din grupa Eubacteriilor
d. trăiesc în medii lipsite de oxigen
4. Rhizobium leguminosaurum:
a. este o bacterie fermentativă
b. este o bacterie care produce lumină
c. trăieşte în rădăcinile plantelor leguminoase
d. provoacă bacterioze
5. Mycoderma aceti:
a. este o bacterie fixatoare de azot
b. este o bacterie metanogena
c. descompune resturile organice
d. este o bacterie fermentativa
Se acordă doua puncte din oficiu.
Barem de corectare :
I. 1-b
2-c
3-a
4 –d
II. 1. F, 2. A, 3. A, 4. F
III. 1. D, 2. B, 3. D, 4. C, 5. D