[go: up one dir, main page]

0% au considerat acest document util (0 voturi)
90 vizualizări5 pagini

0 263 Proiect Didactic

Documentul prezintă o lecție despre ciuperci pentru clasa a V-a. Lecția include clasificarea ciupercilor în drojdii, mucegaiuri, ciuperci parazite și ciuperci cu pălărie. Sunt descrise structura, modul de hrănire și înmulțire al diferitelor tipuri de ciuperci, precum și importanța lor.

Încărcat de

Moraru
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
90 vizualizări5 pagini

0 263 Proiect Didactic

Documentul prezintă o lecție despre ciuperci pentru clasa a V-a. Lecția include clasificarea ciupercilor în drojdii, mucegaiuri, ciuperci parazite și ciuperci cu pălărie. Sunt descrise structura, modul de hrănire și înmulțire al diferitelor tipuri de ciuperci, precum și importanța lor.

Încărcat de

Moraru
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
Sunteți pe pagina 1/ 5

PROIECT DIDACTIC

Data:26.05.2022
Clasa: a-V-a
Aria curriculară: Ştiinţe
Disciplina: Biologie
Unitatea de invaţare: Grupe de vieţuitoare
Profesor: Moraru Maria-Lili
Şcoala Gimnazială Salcia
Tema: Regnul Fungi
Tipul lecţiei: comunicare si insuşire de noi cunoştinţe
Scopul: Cunoaşterea structurii, funcţiilor şi importanţei ciupercilor.
Competenţe generale :
1. Explorarea sistemelor biologice, a proceselor şi a fenomenelor cu instrumente şi metode
ştiinţifice.
2. Comunicarea adecvată în diferite contexte ştiinţifice şi sociale.
3. Rezolvarea unor situaţii problemă din lumea vie pe baza gândirii logice şi a creativităţii.
4. Manifestarea unui stil de viaţă sănătos într-un mediu natural propice vieţii.
Competenţe specifice:
1.1 Extragerea informaţiilor din texte, filme, tabele, desene, scheme, ca surse pentru
identificarea caracteristicilor unor sisteme biologice, a unor procese şi fenomene;
1.2 Realizarea dirijată a unor activităţi simple de investigare pe baza unor fişe de lucru date;
2.1 Organizarea informaţiilor ştiinţifice după un plan dat;
2.2 Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în comunicarea orală şi scrisă;
3.1 Identificarea caracteristicilor sistemelor biologice pe baza modelelor;
3.2 Utilizarea unor algoritmi cunoscuţi în investigarea lumii vii;
4.1 Utilizarea achiziţiilor din domeniul biologiei în viaţa cotidiană;
4.2 Recunoaşterea consecinţelor activităţilor umane şi ale propriului comportament asupra
mediului înconjurător.
Competențe vizate:
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
● Sa realizeze observaţiile digitale si să interpreteze rezultatele.
● Sa descrie alcătuirea ciupercilor.
● Să clasifice ciupercile dând exemple din fiecare categorie.

1
● Sa explice modul de hrănire şi de inmulţire al ciupercilor.
● Să evidenţieze importanţa ciupercilor pentru mediu şi om.
● Să recunoască cel puţin trei specii de ciuperci comestibile şi trei specii de ciuperci
otrăvitoare.

Strategia didactică

METODE ŞI PROCEDEE:

● Observaţia;
● Explicaţia;
● Conversaţia euristică;
● Problematizarea;
● Învăţarea prin descoperire;

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

● Fişe de lucru;
● Manual;
● Manual digital;
● Videoproiector;
● Laptop;
● Atlase botanice.

FORME DE ORGANIZARE:

● Individual;
● Pe grupe;
● Frontal.

LOCUL DESFĂŞURĂRII: Laboratorul de biologie.

Bibliografie:
Jeanina Cîrstoiu, Alexandrina-Dana Grasu, Biologie, manual pentru clasa a V-a, Editura Litera,
2017, București
Nicoleta Rozalia Stătescu, Viorica Broască, Biologie, manual pentru clasa a V-a, Editura
Intuitex, 2017, București

2
Mohan Gh., Ardelean A., Mihail A., Biologie, manual pentru clasa a V-a, Editura ALL, 1997,
Bucureşti
Programa şcolară
Atlas botanic

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

3
Nr. ETAPELE ACTIVITĂŢI METODE MIJLOACE DE
crt. LECŢIEI/ ACTIVITATEA ACTIVITATEA FOLOSITE ÎNVĂȚĂMÂNT
RESURSE DE PROFESORULUI ELEVILOR
TIMP
1. Moment -pregatirea materialului -se pregătesc pentru -conversaţia
organizatoric didactic; desfăşurarea lecţiei; Manual
-notarea in catalog a Fise de activitate
elevilor absenţi;
- se verifică dacă sunt
condiţii optime pentru
desfăşurarea orei;

2. Reactualizarea -propune elevilor un joc -conversaţia


cunoştinţelor didactic - participă la joc, pun
si astfel reactualizează intrebări si dau manual
cunostinţele din lecţiile răspunsuri, astfel
anterioare reuşesc sa inţeleaga mai
Regnul Monera si Regnul bine anumite noţiuni
Protista ; despre bacterii şi alge;

3. Captarea - prezintă elevilor un film - urmăresc filmul cu -conversaţia -manual digital


atenţiei despre Bacterii, Protiste, atentie şi recunosc euristică - informaţia
Ciuperci utilizând organismele din -problema- digitală
manualul digital; imaginile prezentate  tizarea - internet

4. Anunţarea -prezintă elevilor tema -elevii notează titlul -conversaţia -manual letric
temei şi a lecției şi obiectivele lecției în caiete; euristică
scopului lecției urmărite; -explicaţia

5. Transmiterea şi - pentru ca elevii sa -elevii citesc fișa de -manual letric


însuşirea noilor inţeleaga mai bine lucru și sub indrumarea -conversaţia -manual digital
cunoştinţe alcătuirea ciupercilor, profesorului se stabilesc euristică -atlas botanic
modul de hrănire şi de sarcinile in cadrul -explicaţia
inmulţire al ciupercilor, grupei ;
profesorul imparte clasa in
patru grupe şi
distribuie fişe de lucru ;
-profesorul cere elevilor
să colaboreze in cadrul
grupului;
4
Schema lecţiei

Regnul Fungi ( Ciuperci)

Clasificare:

● Drojdii: drojdia de paine, drojdia de bere, drojdia de vin


● Mucegaiuri: mucegaiul alb, mucegaiul verde albastrui
● Ciuperci parazite: rugina grâului, tăciunele porumbului, mana viţei de vie
● Ciuperci cu pălărie: ciuperci comestibile, ciuperci otrăvitoare

Drojdiile – se dezvoltă pe substanţele dulci.


● Alcătuire: organisme unicelulare
● Hrănire: heterotrofă
● Inmulţire: prin inmugurire, prin spori
● Importanţă: dospirea aluatului, obţinerea berii şi a vinului

Mucegaiurile
a.Mucegaiul alb - se dezvoltă pe pâine, alimente, incalţăminte,pereţi, la umezeală ş intuneric.
● Alcătuire: hife care formează miceliu, sporangi cu spori
● Hrănire: heterotrof saprofit
● Inmulţire: prin spori

b.Mucegaiul verde albastrui - se dezvoltă la umezeală şi căldură


● Alcătuire: hife pluricelulare care formează miceliu, sporangi in formă de ciucure
● Hrănire: heterotrof saprofit
● Importanţa: prepararea antibioticelor
Ciuperci parazite- produc boli la plante, animale, oameni.

Ciuperci cu pălărie
● Alcătuire: hife in sol, picior şi pălărie cu spori.
● Hrănire: heterotrofă
● Inmulţire: prin spori
● Importanţă: pentru om şi natură
● Ciuperci comestibile: gălbiori, ghebe, hribi
● Ciuperci otrăvitoare: pălăria şarpelui, hribul dracului, buretele porcesc

S-ar putea să vă placă și