PROIECT DE LECȚIE
Data: 04.03.2020
Unitatea de învățământ: Școala primară Dezmir
Profesor învățământ primar: Turcinschi Valeria
Clasa: a III-a și a IV-a
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplină: Limbra și literatura română
Unitatea de învățare: clasa a III-a: Împreună
                        clasa a IV-a: A ști, a face, a fi împreună
Subiectul lecției: clasa a III-a: Recapitulare-părțile de vorbire
                   clasa a IV-a: Predicatul
Formă de organizare: integrată
Tipul lecției: clasa a III-a: lecție de sistematizare, consolidare, fixare a cunoştinţelor
              clasa a IV-a: lecție de predare-învățare
Durată: 50 minute
Obiective operaționale:
Clasa a III-a
O1: să definească părțile de vorbire învățate, răspunzând la întrebările primite;
O2: să încercuiască partea de vorbire potrivită, având la bază fișa de lucru primită;
O3: să asocieze cel puțin jumătate din cuvintele primite pe jetoane cu părțile de vorbire cunoscute, având la bază coșulețele
date;
O4: să alcătuiască un text cu titlul „Primăvara”, folosindu-se de cuvintele primite;
Clasa a IV-a
O1: să definească părțile de vorbire învățate, completând rebusul dat;
O2: să identifice predicatul în propozițiile primite, având la bază explicațiile cadrului didactic;
O3: să alcătuiască cel puțin 3 enunțuri în care să folosească predicatul exprimat prin verb, utilizând întrebările specifice
acestuia;
O4: să analizeze cel puțin 3 predicate, precizând timpul, persoana și numărul acestora, având la bază modelul dat;
Competențe specifice:
Clasa a III-a
Limba și literature română
4.1. Aplicarea regulilor de despărțire în silabe, de ortografie și de punctuație în redactarea de text
4.3. Realizarea unei scurte descrieri ale unor elemente din mediul apropiat pornind de la întrebări de sprijin
4.4. Povestirea pe scurt a unei întâmplări imaginate/ trăite
4.5. Manifestarea disponibilității pentru transmiterea în scris a unor idei
2.4. Participarea la interacțiuni pentru găsirea de soluții la probleme
1.5. Manifestarea unei atitudini deschise față de comunicare în condițiile neînțelegerii mesajului audiat
Educație civică
3.1. Relaționarea pozitivă pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru
Clasa a IV-a
Limba și literature română
1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de comunicare previzibile
4.1. Recunoașterea și remedierea greșelilor de ortografie și de punctuație în redactarea de text
4.5. Manifestarea interesului pentru scrierea creativă și pentru redactarea de texte informative și funcționale
Strategii didactice:
1.Forme de organizare:
Clasa a III-a: frontal, individual
Clasa a IV-a: frontal, individual
2.Metode și procedee:
Clasa a III-a: conversația, problematizarea, munca independentă, explicația, jocul didactic
Clasa a IV-a: munca independentă, conversația, exercițiul, jocul didactic, explicația
3.Mijloace de învățământ:
Clasa a III-a: fișă de lucru, marker, coșulețe, jetoane cuvinte, tablă magnetică, instrumente de scris
Clasa a IV-a: fișă de lucru, manual, marker, tablă
ETAPELE LECȚIEI                                                             CONȚINUT ȘTIINȚIFIC
a III-a       a IV-a
1.Moment           1.Moment      -Se pregătesc materialele necesare activității;   Se pregătesc materialele necesare activității;
organizatoric      organizatoric
2.Verificarea      2.Verificarea Se verifică tema pentru acasă cantitativ și calitativ.     Se verifică tema pentru acasă cantitativ și calitativ.
temei              temei
3.Captarea         3.Captarea    Captarea atenției se va face cu ajutorul întrbărilor       Captarea atenției se va face cu ajutorul unui rebus.
atenției           atenției      legate de părțile de vorbire studiate, care vor            Acesta cuprinde întrbări legate de părțile de vorbire, iar
                                 introduce elevii în subiectul lecției.                     completându-l, se va descoperi subiectul lecției și anume:
                                  Ce părţi de vorbire am studiat ?                          PREDICATUL.
                                   Ce este substantivul?          Câte    numere      are
                                   substantivul?
                                   Ce este adjectivul?
                                   Ce legătură există între substantiv şi adjectiv?
                                   Ce este pronumele ? Câte persoane are?
4.Anunțarea        4.Anunțarea    Se anunţa elevii că în această oră de limba și            Cu ajutorul rebusului, elevii au aflat care este subiectul
subiectului        subiectului    literatura română vor repeta părţile de vorbire           lecției.
lecției și a       lecției și a   învăţate. Le vom identifica, le vom defini, ne vom
obiectivelor       obiectivelor   juca cu ele, după care vom alcătui un text.               Astfel, vom învăța despre o parte de propoziţie numită
operaționale       operaționale                                                             predicat. La sfârşitul orei, dacă veţi fi atenţi, veţi şti să
                                                                                            recunoaşteţi predicatul, să alcătuiţi propoziţii pornind de
                                                                                            la predicat, să observaţi locul predicatului în propoziţie și
                                                                                            la ce întrebări răspunde acesta.
5.Sistematizarea, 5. Dirijarea    Se notează titlul lecției „Recapitulare. Părți de         Se notează titlul lecției „Cuvântul- parte de propoziție.
consolidarea,     învăţării       vorbire” și data de astăzi la tablă, iar elevii în        Predicatul” și data de astăzi la tablă, iar elevii în caiete.
fixarea                           caiete.                                                   Pe baza rebusului s-a discutat despre părțile de vorbire și
cunoștințelor                     Se face un exercițiu de spargere a gheții.                voi explica copiilor că pe avem părți de vorbire și părți
asimilate                         Alcătuiți enunțuri în care cuvintele MIC și MARE,         de propoziție.
anterior                       să fie pe rând substantiv și adjectiv.                 Prediciatul este o parte de propoziție.
                               Vom sublinia adjectivul cu verde și substantivul cu    Pentru început voi scrie pe tablă următoarea propoziție.
                               albastru.                                              Tata doarme pe banchetă.
                               Un alt exercițiu:                                      Îi voi întreba pe elevi care este întrebarea la care
                               Alcătuiește 3 enunțuri în care să folosești pronume    răspunde cuvântul DOARME.
                               la numărul plural.                                     ( Ce face?)
                                                                                      Astfel, voi nota la tablă, iar elevii în caiete:
                               Activitate independentă:                               Partea de propoziție exprimată prin verb, care răspunde
                               Elevii vor primi câte o fișă, pentru a-și aminti       la întrebarea ce face?, se numește predicat.
                               părțile de vorbire studiate.                           De asemenea, voi transmite elevilor că o propoziție are
                               Pornind de la indicațiile cadrului didactic, vor       doar un predicat.
                               rezolva exercițiile, vor avea de identificat atât
                               substantive, adjective, cât și pronume. ( Anexa 1)     Voi cere elevilor să-mi spună câteva enunțuri în care
                               După ce elevii au terminat fișa, se face verificarea   regăsim un predicat exprimat prin verb.
                               acesteia.
                                                                                      Exercițiu:
                                                                                      Completează propozițiile cu predicate potrivite:
                                                                                      Uriașul ............. lângă foc.
                                                                                      Eu ..................... natura.
                                                                                      Vlad ............. din mașină.
                                                                                      Mama ............... sarmale.
                                                                                      Îi voi întreba din nou pe elevi care este întrebarea la care
                                                                                      răspunde predicatul exprimat prin verb.
6.Obținerea    6. Fixarea      Joc didactic:                                          Pentru fixarea cunoștințelor am pregătit câte o fișă.
performanței   cunoştinţelor   Fiecare elev va primi câte 3 coșulețe și jetoane cu    Pe fișa respectivă sunt detalii despre predicat. Rog elevii
               asimilate în    cuvinte amestecate.                                    aleatoriu să citească, după care vom rezolva exercițiile
               etapa           Cadrul didactic explică demersul activității și        date.
               anterioară      anume:
                               Fiecare coșuleț are o inițială: A (adjectiv), S        Elevii vor sublinia predicatul din propozițiile date,
                               (substantiv), P (pronume). Jetoanele cu cuvinte vor    folosindu-se de întrebarea ajutătoare.
                               fi puse în coșulețul în care se potrivesc.             De asemenea, voi ruga elevii să-mi spună care sunt
                               Cer – în coșulețul cu substantiv                       întrebările la care răspund celelalte părți de propoziție
                                 Frumos- în coșulețul cu adjective                       pentru accentuarea faptului că predicatul exprimat prin
                                                                                         verb răspunde la întrebarea ce face? .
                                 După finalizarea jocului, elevii vor fi întrebați
                                 aleatoriu unde au încadrat diferite jetoane.
7.Asigurarea     7.Obținerea     Pentru asigurarea transferului, elevii vor primi o      Pentru obținerea performanței, vom continua cu
retenției și a   performanței    nouă provocare.                                         următorul exercițiu de pe fișă.
transferului                     Elevii vor avea de alcătuit un text de cel puțin 8      Elevii vor face corespondența dintre cuvintele date pe
                                 rânduri cu titlul „Primăvara”, în care să folosească    puzzle și lacunele din enunțuri.
                                 cel puțin jumătate din cuvintele de pe jetoane.         (Găsește pentru fiecare propoziție predicatul potrivit)
                                 După alcătuirea textului, elevii vor avea de
                                 subliniat:
                                 Cu albastru – substantivele                             Vom continua pe caiet cu exerciții.
                                 Cu verde- adjectivele                                   Alcătuiește câte un enunț în care predicatul să fie la
                                 Cu roșu- pronumele                                      început propoziției, la mijlocul și la sfârșitul acesteia.
                                 După finalizarea textului, elevii numiți vor ieși în    Se dau propozițiile:
                                 fața clasei pentru a-și citi textul.                    Mâine vom pleca la bunici. Eu am reparat lanterna.
                                 Cei care nu au finalizat, vor avea de terminat textul   Mama a pregătit bagajele. Eugen alege cărțile. Maria
                                 ca temă pentru acasă.                                   caută păpușa.
                                                                                         Vom analiza predicatele, după modelul următor:
                                                                                         Vom pleca= predicat exprimat prin verb, timpul viitor,
                                                                                         persoana I, nr plural
8.Încheierea     8. Încheierea   Cei care nu au finalizat, vor avea de terminat textul   Elevii care n-au finalizat exercițiile în clasă, le vor face
activității      activității     ca temă pentru acasă.                                   ca temă.
                                 Elevii vor fi apreciați de modul de în care au          Se fac aprecieri globale și individuale.
                                 contribuit la lecție.